Sel ve taşkınların oluşmasına neden olan insan faaliyetlerine örnekler veriniz.

Sel ve taşkınların oluşmasına neden olan insan faaliyetlerine örnekler veriniz.

 

Doğal afetler zaman zaman insanların doğaya müdahale etmesi sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Bu tip doğal afetler arasında sel ve taşkınlar da görülebilmekte olup; insanların kendi yaşantılarını doğrudan etkilemeleri konusunda önemli bir olay olarak görülebilmektedir. İnsanların can ve mal kaybıyla karşı karşıya kalmalarının temel sebepleri arasında da var olan sel ve taşkınlara karşı önlemler alarak bu şekilde davranmak en cazip sonuçları da doğurabilecek biçimde de gerçekleşmek zorunda da hissedilmesi gerekmektedir.

 

Sel ve taşkınların bölgelerde etkili olarak görülmesinin temel sebebi ilk olarak insanların bilinçsiz bir biçimde hareket etmeleri büyük bir pay sahibi olarak ifade edilmektedir. İnsanların yaşam alanlarını su kaynaklarının yataklarına yapmaları da su kaynaklarının gidiş yollarına doğrudan müdahale anlamına da gelecektir.

 

Sel ve taşkınların meydana gelmesi riski bulunan bölgelerde bariyer niteliği taşıyan önlemlerde bulunmamak, bu riski göze alarak sel ve taşkınlara adeta davetiye çıkaracaktır. Bunun yanında da sel ve taşkınlara neden olacak diğer etkenler arasında küresel ısınmanın etkisini arttıracak faaliyetlerde bulunmak, ağaç kesimini kontrolsüz bir biçimde gerçekleştirmek ve nehir kenarlarına ev kurmak olarak kendini gösterecektir. Bu tip faaliyetlerin gerçekleşmesi aşamasında da sel ve taşkınlara sebebiyet vermesi durumu da aktif olarak kaçınılmaz bir durum olarak ifade edilmektedir. Böylelikle de insanların hayatına büyük ölçüde zarar verecek sonuçların görülmesi durumu da ortaya çıkabilecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER