Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî, Hacı Bektâş-ı Velî ve Yunus Emre gibi âlimlerin fikirlerinin günümüzde de etkili olmasının nedenleri nelerdir?

Logo

Anadolu topraklarında tarihten bugüne birçok şair, alim, mutasavvıf ve halk düşünürü yetişmiştir. Bazıları vardır ki yüzyıllar geçsede hala etkisi o dönemki gibi devam etmekte olup düşüncüleri günümüze ışık tutmaktadır. Mevlana Celaleddin Rumi,  Hacı Bektaşi Veli, Yunus Emre bu büyük değerlerimizdendir.Bu 3 değeririmizi de 13. yy. da Anadolu topraklarında yaşamlarını sürdürmüş , eserlerini burada kaleme almışlardır.

Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî, Hacı Bektâş-ı Velî ve Yunus Emre gibi âlimlerin fikirlerinin günümüzde de etkili olmasının nedenleri nelerdir?

İslamı Kaynak Olarak Almaları

Bu alimlerin kalıcı olmalarının en büyük sebebi zaten yüzyıllardır İslam ile yoğrulan bu coğrafyada, eserlerini İslam’dan ilham alarak kaleme almış olalarıdır. Yaşadıkları dönemde doğum sancıları çeken Osmanlı Devletininde ihtiyacı olan şey tam olarak budur.Yaşamları ve hayat görüşleride Kurana ve Peygambere dayandığı için yüzyıllar geçsede bu iki şeyin müslümanlar için değişmeyeceği gerçeği bu alimleride zamana karşı yenilmez yapmıştır.

Birden Fazla Sıfatı Taşımaları

Alim olmaları yanında şair,düşünür,mutasavvıf olmaları da bunun sebeplerinden biridir.Aynı zamanda hepsi bir tarikata yada düşünceye fikir babalığı yapmışlardır.Bektaşilik Mevlevilik bunun örnekleridir.

Kullandıkları Üslup

Hepsinin kullandıkları şairane üslup o zamanki halk tarafından da anlaşılır bulunmuştur.Örneğin Yunus Emrenin yaklaşık 800 yıl önce kaleme aldığı eserleri bugün okuduğumuzda büyük bir bölümünü anlıyor olmamız bunun çok açık bir örneğidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER