Mümin, münafık, kâfir, müşrik ve fasık kelimelerinin anlamlarını araştırarak defterinize yazınız.

Logo

Mümin, münafık, kâfir, müşrik ve fasık kelimelerinin anlamlarını araştırarak defterinize yazınız.

 

Mü’min gönülden inanan insana denir. Peki neye inanır Mü’min? Mü’min Peygamber efendimizin Allahu tealadan alıp bize ilettiği hükümlere bizatihi kendi isteğiyle inanan kişi demektir. Allahu Tealanın emirlerini doğrulayan kişileri işaret etmek için kullanılan bir kitabi terimdir. Mü’min olmak mü’min ahlakı dediğimiz bir ahlakı da beraberinde getirir. Kişi hayatını düşünceleri bu hükümlere göre düzenlemeye çalışır. Mü’min sadece inanan insanları tanımlamak için kullanılmaz Allah kendi sıfatı olarak da Kuran-ı Kerim’de geçirmektedir.

 

Münafık, Allah’ın emirlerine gönülden inanmadığı halde inandığını söyleyen ve hayatında da inanmış gibi görünen kişiye denir. Allah’ın vahdetine inanmaz ,Peygamber efendimizin tebliğ ettiği buyrukları da kalpten kabul etmez. Bunu da Müslümanların zorlamasından dolayı değil Müslümanlara zarar vermek için yapan kişidir. İçi ve dışı farklı olandır. Bu yüzden Müslümanlar için münafıklar kafirlerden daha fazla tehlike yaratır.

 

Kâfir küfür eden kişi anlamına gelir yani iman edenin zıt anlamlısıdır.Hem Allahu tealanın vahdetini hem de Peygamber efendimizin buyruklarını kabul etmeyen bunu da sözleriyle ve davranışlarıyla kanıtlayan kişidir. Dinin temel hükümlerinin bir kısmını ya da bütününü reddeder.

 

Müşrik Allahu tealanın var olduğunu kabul eder fakat O’na ibadet ederken ya da O’nun uluhiyetini tanımlarken Allah’a ortak koşar. Allah’ın sıfatlarını ikinci bir varlığa da verir ya da Allah’a ulaşmak için yeryüzünde Allah’ın tezahürü olduğunu inandığı put gibi aciz varlıkları aracı kılar.

 

Fasık günahkar kimse demektir. Bu kişi açıktan haram işler ve günah işlediği herkes tarafından bilinir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER