Nevruz Bayramı yıl içinde ne zaman kutlanmaktadır?

Logo

Nevruz Bayramı yıl içinde ne zaman kutlanmaktadır?

 

Nevruz, Farsça bir kelime olup nev; yeni ve ruz; gün kelimelerinin birleşmesinden oluşan yeni gün anlamına gelmektedir. Yılbaşının ilk gününe yeni gün anlamına gelen Nevruz denmiştir. Araştırmalara göre Nevruz, Türklerde, M.Ö. III. yüzyıldan beri bahar bayramı olarak kutlandığı görülmektedir.

 

Nevruz kelimesine ilk kez yazılı olarak 2. yüzyılda Pers kaynaklarında rastlanıyor. O çağlarda yerleşik hayata geçiş yapan insanoğlu için mevsimler büyük öneme sahipti. Soğuk ve zor şartlarda geçen kışın ardından gelen bahar büyük sevinçle karşılanmıştır. Bundan dolayı tarih boyunca Nevruz, başta Türk topluluklarınca olmak üzere çeşitli milletler tarafından da nevruz bayramı olarak kutlanmıştır. Nevruz bayramı çok uzun yıllardan beri Türk kültürüne ait bir gelenektir.

 

Nevruz Bayramı miladi takvime göre 21 Mart’a denk gelen gün olarak kutlanmıştır.  Birçok topluluk Nevruz’u 21 Mart’ta kutlarken, kuzey yarımküre de 22-23 Mart tarihlerinde de kutlanmaktadır. 21 Mart’ta kuzey ve güney yarım küre de güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90 derecelik açıyla düşer ve bu tarihte güney yarım kürede sonbahar, kuzey yarım kürede ise ilkbahar başlar. Baharın ilk günü olarak kabul edilen Nevruz’un kutlandığı 21 Mart tarihinde kuzey yarımküre de gece ile gündüz birbirine eşittir. Baharın ilk günü olarak kabul edilen kuzey yarımkürede gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart günü kutlanan Nevruz uzun yıllardan beri Türk topluluklarınca bahar bayramı olarak kutlanmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER