Sağlığı Etkileyen Çevresel Etmenlere Örnek Veriniz

Logo

Sağlık, insan için oldukça önemli bir durumdur. Sağlığın etkilenmesine engel verilmemesi, sağlık bir insan olarak yaşamın devam etmesini sağlar. Sağlık dış etmenlerden etkilenebilir. Bu etkinin devam etmemesi, sağlığın bozulmasına neden olur. Çevresel etmenler, sağlığın etkilenmesine en büyük zemini hazırlar.

Sağlığı etkileyen çevresel etmenlere göz atacak olursak: hava kirliliği, içme suları, çevreye ve insanlara zararlı olan fabrika atıkları, kimyasal ve fiziksel atıkların insanların yaşam alanlarında görülmesi gibi birçok etmen bulunmaktadır. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen bu durumlar, ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunu kişilerin değil kurumların düşünmesi gerekir. Fabrikalar, atıklarını geriye dönüştürebilmeli ve zararlı olanları imha etmelidir.

Hava kirliliğinin engellemesi ise insana bağlı bir durumdur. Sigara içilmesi bile azaldığında kişinin aldığı oksijen miktarı değişir. Bu yüzden sigarayı azaltmak ya da kullanmamak sadece size değil yaşadığınız çevreye yapacağınız en büyük güzellik olacaktır. Işık, gürültü gibi etmenler bakıldığında diğerlerine göre masumdur. Ancak insan sağlığı üzerine doğrudan etki göstermese de dolaylı olarak etki eder. Psikolojik olarak takıntı haline gelebilecek bu durumlar ile mücadele ederken, rahatsızlık veren bu durumdan uzaklaşılması gerekmektedir.

İnsan sağlığına etki eden çevresel faktörler, doğrudan ve dolaylı etki gösterebilir. Çevresel etmenleri değiştirmek zaman alır ve zahmetlidir. Mümkün ise bulunulan çevrede değişiklik yapmak, kişinin kendini iyi hissetmesine neden olacaktır. Ancak değiştirebileceğimiz ve toplum yararına olacak sorumlulukları da bireysel olarak üstlenmemiz gerekir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER