Obeziteye neden olan risk faktörleri nelerdir?

Obeziteye neden olan risk faktörleri nelerdir?

 

Obeziteye neden olan birçok etmen bulunur. Bunlar kişinin yaşam tarzından genetik bilgisine, yeme alışkanlıklarından yaşadığı problemlere, dini inancına kadar daha birçok etmen sıralanabilir. Kişinin yaş aralığı cinsiyeti yaşadığı ülke ve çalıştığı iş kişinin hareket etme sıklığının azalmasına metabolizmasının yavaşlamasına ve yeme alışkanlıklarının değişmesine sebebiyet verebilir bu da obeziteye yol açabilir. Kişinin sosyal ve kültürel açıdan nasıl olduğu bile bu faktörleri etkileyecek ve evli lan ve olmayan kişiler arasında bile obezite risk faktörleri sayısı değişiklik gösterecektir. Hormonal sistemin çalışmasında rahatsızlık meydana gelmesi ilaç kullanımı ve psikolojik problemler yine risk faktörünü arttırmaktadır.

 

  • Genetik faktörler: Ailenizden gelen metabolizma hızı ve kilo almanıza neden olan yağların depolanma sıklığı bu faktöre örnek verilebilir.
  • Hareketsizlik: kişinin hareketten uzak olması ve spor yapmaması belli fiziki aktivitelerden kaçması obezite için bir risk teşkil eder. Sağlıklı bir bireyin fiziki aktivitelerde bulunması gerektiği unutmayın.
  • Diyet: kişinin bir uzman tarafından olmadan kendi başına uyguladığı diyetlerdir. Bu diyetler sizin kilo almanıza neden olabilir. Eğer bir diyet listesi istiyorsanız önce diyetisyene başvurup vücut indeksinizi ölçtürmelisiniz ona göre diyetisyen size uygun olan öznel bir liste verecektir.
  • Kullanılan ilaçlar: özellikle psikolojik rahatsızlık ilaçları başta bazı ilaçlar aşırı kilo alımına ve iştah arttırmaya neden olabilir.
  • Çalışılan yer: eğer işiniz masa başı ve çok hareket gerektirmeyen bir işse obezite risk faktörleri arasında bulunduğunuzu unutmayın.
  • Sosyal ve ekonomik durum, yaş, gebelik, sigarayı aniden bırakma, aile yaşam tarzı, uyku eksikliği sayılabilecek diğer etmenlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir