Önlemsizlik, gevezelik, övüngenlik, yararsız merak birbirlerine yakın akrabadır.

“Önlemsizlik, gevezelik, övüngenlik, yararsız merak birbirlerine yakın akrabadır.” sözüyle ilgili duygu ve düşüncelerinizi arkadaşlarınıza anlatınız.

Hayatın birçok gerçeği ile yüzleşebileceğimiz güzel bir sözdür bu söz. Düşündüğümüzde yazılanın aslında ne kadar da doğru olduğunu görürüz. Hayatımızda gerçekleştirmek isteyip de gerçekleştiremediğimiz ne varsa, hepsinin ana sebepleridir bunlar.

 

Örneğin topluma yararlı bir iş üzerine çalışan ekibe gevezelik yaparsın, onların dikkatini de dağıttığın gibi boş boş konuşmaktan başka bir işe yaramazsın. Toplumda sevilen değil sevilmeyen olursun.

 

Bir program sunmak istersen ama prova yapmadığın için, bazı gerekli şeyleri o anda unutursun. Sebebi tamamen önlemsizliktir. Başarısızlığın en birincil sebeplerinden biridir önlemsizlik.

 

Övüngenlik çağımızın bilgili, bilgisiz her insanının ciddi sorunlarından bir tanesidir. Bilgisizler bilgili olduklarını sanarak övünürler, bilgililer de en iyi bilenin kendileri olduğunu düşünerek övünürler. Oysa ikisi de öyle yanlış ve öyle saçmadır ki; gelişememenin ve üretememenin en ciddi sorunlarından bir tanesidir. Başarısızlık getirir.

 

Yararsız merak özellikle hiçbir şey bilmeyenlerin, başkalarının hangi kötü davranışlarda bulunduğunu merak etmeleriyle gelişen oldukça kötü bir şeydir. İnsanlar birbirlerinin ne yaptığını düşünür, bulur ve eleştirir. Eleştirisi haklı da olsa, haksız da olsa, onlar için önemli değildir.

 

Bu sözle başarısızlığın en belirgin nedenleri anlatılmaktadır ve bu 4 davranıştan uzak durulması gerekmektedir. Aksi durumlarda insanlar kendilerini de yaşadıkları yeri de geliştiremeyecekler, yerlerinde saymaya ve diğer yerlerin gelişmesini izlemeye mahkum kalacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir