Ortak kullanım alanları nelerdir? Örneklerle açıklayınız.

Yaşadığımız çevrede diğer insanlarla beraber kullandığımız ortak alanlar vardır. Bu ortak alanları herkes kullanabilir ancak belli kurallara uymak zorundadır. Hiç kimse kendi istediği şekilde kullanma hakkına sahip değildir. Birçok kişi içim fayda sağlayan bu ortak alanları korumam ve özen göstermek hepimizin görevidir.

 

Kullandığımız ortak alanlar şunlardır:

 

Okullar: Eğitim aldığımız okulları hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin ortak kullanım alandır. Bu nedenle başta sınıfımız olmak üzere okulumuz her yerini temiz kullanmalıyız. Ayrıca okul araç ve gereçleri de dikkatli kullanmalı ve masalara, yazı tahtasına vb. araçları özen göstermeliyiz.

 

Ormanlar ve piknik alanları: Genellikle hafta sonları kullandığımız piknik alanları hepimizin ortak alanlarından biridir. Bu nedenle piknik yaptığımız ortamda yediğimiz yiyeceklerin çöplerini toplamalı ve çöp kutularına atmalıyız Ayrıca mangal yapmak için ateş yakıldığında ateşin mutlaka sönmüş olmasına dikkat etmeliyiz. Piknik alanları genellikle ormanlık alanlarda olduğu için olası yangınlarda ormandaki ağaçların zara görmesine neden olabiliriz.

 

Çocuk Parkları: Çocuk parklarında tüm çocukların eğelenmesi ve oyun oynaması için yapılmış birçok alet vardır. Burası da ortak olan olduğu için diğer çocuklara da fırsat vererek oyunlarımızı oynamalıyız. Ayrıca oyun parkındaki oyuncakları da dikkatli kullanmalı ve bozulmalarına neden olacak davranışlarda bulunmamalıyız.

 

Diğer ortak alanlarımız olan, camiler, hastaneler, otobüs durakları, kütüphaneler, etüt merkezleri, spor salonları vb. yerleri de aynı şekilde temiz tutmalı ve kullandığımız diğer insanlara saygılı bir tutum için bu alanlarda bulunmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir