Oyun oynarken dikkat etmemiz gereken kurallar nelerdir?

OYUN OYNARKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN KURALLAR

Günlük hayatımızda çeşitli etkinliklerle sosyalleşme adına oyunlar oynarız. Bu oyunları sokakta, evde ve internet üzerinde oynayabiliriz. Ancak bunları oynarken belirli kurallar halinde ve uyum içerisinde oynamalıyız. Oynadığımız oyunların hepsinin kendine özgü kuralları vardır. Oyunların tarihi eskiye dayansa da oynarken uyulması gereken kurallar günümüze kadar gelmektedir.

Geleneksel birçok oyununumuz vardır. Bunlar; güreş, cirit atma, yakan top, saklambaç, ip atlama, seksek, yedikule, çelik çomaktır. Bu oyunlar hem arkadaşlık ilişkilerimiz güçlendirir. Hem de sosyalleşme adına güçlü bağlar kurmamıza yardımcı olur. Geçmişten günümüze kadar gelen geleneksel oyunlarımız kültürel değerlerimizin aynası gibidir.

 

İnternet ortamında oynadığımız oyunlar bizleri olumsuz etkileyebilir. Hatta bizi sosyal hayattan uzaklaştırdığı gibi insanlarla olan ilişkilerimizi de olumsuz etkiler.

Her oyunun belirli güvenlik kuralları da vardır. İnternet üzerinden oynadığımız oyunlarda yaş sınırlamaları ve belirli uyarılar vardır, bunlara uyarak bilinçli kullanıma önem göstermeliyiz.

Sokakta veya evde oynadığımız oyunlarda da aynı şekilde kurallar vardır. Kurallara uyarak arkadaşlarımızla bu oyunları oynarken saygı ve sevgi içinde olmalıyız. Eskilerden beri gelmiş olan bu kültürel miraslarımız arasında olan oyunları, bize aktaran önceki nesiller gibi bizler de bizden sonraki gelecek olan nesillere bırakmalıyız. Bu sayede, bu geleneksel oyunları yaşatıp, saygı, sevgi, ve birleştiricilikle, aynı sürdürülebilirlikle yaşatarak kültürel mirasımız haline getirmiş oluruz.

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER