Ozon tabakasının incelmesinin canlılar üzerindeki olumsuz etkileri neler olabilir?

Logo

Ozon tabakasının incelmesinin canlılar üzerindeki olumsuz etkileri neler olabilir?

 

Dünya üzerinde bir çok faydası bulunan ozon tabakası bir çok nedenle incelenmektedir. Bu incelme halk arasında ozon tabakasının delinmesi olarak da bilinmektedir. Bu delik ozon tabakası üzerinde gerçekten yer alan bir delik değil sadece ozon tabakasında meydana gelen bir incelemedir.

 

Tabaka üzerinde yer alan bu incelme beşeri etkiler sebebiyle gün geçtikçe artmaktadır. Bu sebepler arasında başta insanlar olmak üzere canlıların havaya saldığı kimsayal maddeler en önemli sebep olarak yer almaktadır.

 

Ozon tabakasının en önemli özelliği güneşten gelen ve ultraviyole adı verilen zararlı ışınlardan bizleri korumasıdır. Ozon tabakasının incelmesi sonucu bu zararlı ışınlar atmosferi geçerek yeryüzüne ulaşır. Bu ışınların en önemli zararı, insanlar üzerinde cilt kanserine sebep olabilir. Bu gibi sebeplerden ozon tabakasının sağlam halde bulunması tüm canlı yaşamı için çok önemlidir.

 

1970’li yılların ortasında bilim insanları bizler tarafından oluşturulan ve atmosfere salınan kloroflorokarbon adı verilen gazın ozon tabakasını incelttiği sonucuna varmışlardır. 1980 yılında ise tüm Dünya ülkeleri bir anlaşma imzalayarak bu gazın yeryüzünde kullanımını yasaklamıştır. Bu sayede ozon tabakasına verilen zarar azalmış ve olası etkilerin önüne geçilmiştir.

 

Bu zararlı etkilerin ortadan kaldırılması sonucunda ozon tabakasının bir süre sonra kendisini yenilemesi beklenmektedir. Bu süre oldukça uzun sürecek bir süre olduğundan kimyasal madde kullanımı en aza indirerek ozon tabakasının yenilenme sürecine katkı sağlayabiliriz. Parfüm, deodorant ve sanayi gazları gibi bir çok kimyasal bu süreci olumsuz yönde etkilemektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER