Pillerin çevreye rastgele atılmasının zararları neler olabilir?

Logo

Pillerin çevreye rastgele atılmasının zararları neler olabilir?

 

Atık pillerin içerisi çeşitli kimyasal maddeler ile doludur. İçerisinde yer alan metaller ağır metaller grubuna girmektedir. Ağır metaller çevreye atıldığında canlı ve çevre için son derece zararlıdır. Piller içerisinde ayrıca tepkimeyi gerçekleştirebilmek için çinko klorür, amonyum klorür, potasyum hidroksit gibi elektrolit bileşikler bulunmaktadır. Bunlarda doğaya oldukça etkisi olan zararlı maddeler grubuna girmektedir.

 

Atmosfer şartları nedeniyle doğaya rastgele atılan pillerin dış yüzeyleri deforme olur ve içerisinde bulunan ağır metaller toprağa karışır. Bu kimyasallar toprağı zehirler ve topraktan beslenen canlılara büyük zararlar vermektedir. Su döngüsü olayında yağmur olarak yeryüzüne düşen sular toprağa karışarak yer altı kaynaklarını oluşturmaktadır. Bu piller nedeniyle yer altı suları ağır metaller ile karışarak tüm canlıların yaşam kaynağını etkilemektedir. Bu suların zarar görmesi başta suda yaşayan balıklar ve sulama sonucunda bitkilerin zarar görmesine neden olur.

 

Döngü sürekli devam ederken bitkilerle beslenen hayvanlar ağır metaller yüzünden ciddi zararlar görebilir. Pillerin içerisinde bulunan civa metali eser miktarda dahi canlı vücuduna girdiğinde geri dönüşü olmayan sonuçlara sebep olmaktadır. Örnek vermek gerekirse 1 adet kalem pilin deniz içerisine atılması 2 ton balığın telef olmasıne sebep olmaktadır. Yine 1 adet kalem pilin toprağa atılması sonucunda yakınlarında bulunan 6 metre kare toprağı tamamen zehirlediği yapılan araştırmalar sonucunda ifade edilmiştir.

 

Piller içerisinde bulunan bu ağır metallerin temiz içme sularına karışması durumunda ise insanlar böbrek rahatsızlıkları, kanser ve karaciğer hastalıkları ile karşı karşıya kalmaktadır. Günümüzde yaşanan kanser vakalarının neredeyse %15’i içme sularına karışan ağır metaller sebebiyle yaşanmaktadır.

Bir çok belediye tarafından kurulan atık pil istasyonlarını kullanarak elinizde bulunan kullanılmış pillerden kurtulabilir aynı zamanda da doğaya verdiği zararı en aza indirebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER