Polyannacılıkla ilgili araştırmalarınızdan yola çıkarak Polyannacı olmak isteyip istemediğinizi nedenleriyle açıklayınız.

Polyannacılıkla ilgili araştırmalarınızdan yola çıkarak Polyannacı olmak isteyip istemediğinizi nedenleriyle açıklayınız.

Bazen evet bazen hayır. Çünkü insanın kendini her zaman kandırması bir süre sonra gerçek dünya ve gerçeklikten kopmasına sebep verebilir.

Bunu istemezdim ama bazı durumlarda kendimi, fazla üzüntüden ve stresten korumak için Pollyannacılık oynayabilirim.

Hangi durumlarda evet hangi durumlarda hayır?

Örneğin, çok sevdiğim bir arkadaşımın bana sebepsiz yere kırıcı sözler kullanması durumunda evet. Çünkü benim dışımda bir sıkıntısı olabilir, canını sıkan başka şeylerden ötürü bilmeden üzerine gitmiş olabilirim, belki de ciddi anlamda psikolojik sorunları vardır ve benimle bile paylaşamıyordur. Bu her zaman yapmadığı bir şey olduğunda burada mutluluk oyununu oynamakta zarar görmem.

Ama benden yapamayacağım bir şey istendiğinde, yapabileceğimi söyleyip kendimi kandıramam.

Örneğin benden dönerci olmamı isteseler bunu ben yaparım diyemem çünkü ben bu işe uygun biri değilim ve bu konuda tecrübem yok. Yanlış beklenti oluşturmak ve hâkim olmadığım konularda bilmişlik taslamak beni yıpratacaktır.

Eğer dönerci olmak istiyorsam bunun için önce öğrenmem gerekenleri öğrenir ve yeterli donanıma sahip olduktan sonra dönerci olarak çalışırım.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir