Renk körlüğü, miyopi, hipermetropi, astigmatizm, işitme kaybı ve denge kaybı gibi rahatsızlıklarının tedavisiyle ilgili teknolojik gelişmeler

Renk körlüğü, miyopi, hipermetropi, astigmatizm, işitme kaybı ve denge kaybı gibi rahatsızlıklarının tedavisiyle ilgili teknolojik gelişmeleri araştırınız.

Teknoloji her geçen gün gelişirken bu gelişmelerin sağlık alanında kullanılmaması da söz konusu değil. Yeni araştırmalar ve teknolojik aletler sayesinde birçok hastalığa çözüm bulunabilirken birçok tedavi yöntemi de son derece gelişti. Geliştirilen yeni tıbbi aletler ve yöntemler hastalığın tanısından tedavisine kadar ki süreci hızlandırdı ve daha zahmetsiz bir hale getirdi. Özellikle son yıllarda ameliyatsız tedavi yöntemleri yaygınlaşırken bu sayede hastaların günlük hayatlarına dönmesi de hızlandı. Teknolojinin özellikle hasta hayatına sağladığı faydalar saymakla bitmez.

 

Göz merceğindeki bozukluklardan kaynaklanan miyop, hipermetrop ve astigmatizm gibi göz kusurları son teknoloji ürünü lensler ve lazer tedavileri kullanılarak ortadan kaldırılabilmektedir. Özellikle nano teknoloji ve mikro cerrahi göz merceği gibi çok küçük ve hassas bölgelerde çalışma imkanı sağlamaktadır. Genetik göz kusurlarından olan renk körlüğü tedavisi önceleri mümkün değilken son yıllarda geliştirilen lens ve gözlüklerle hastanın renkleri görme parlaklığı arttırılabilmektedir. İşitme kaybı tedavisi ve kulakla yakından alakalı denge kaybı tedavisinde yapılan çalışmalarda geleceğe ışık tutan en büyük gelişmelerden biri biyonik kulak olarak görülüyor. Bununla birlikte hali hazırda kullanılan işitme cihazlarının sağladığı imkanlar da her geçen gün artmaktadır. Gelişmeler her an devam ederken teknolojinin insan sağlığı için kullanılması büyük gerekliliktir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER