Sizce engel nedir?

Engel Kendimiziz

Engel, yapılmak istenen şeyin yapılmasını zorlayan, yapılmamasına sebep olan, olayın olumsuz sonuçlanmasına sebep olan şeylerin bütünüdür.
Yazımızda engelli vatandaşlarımızdan bahsetmek istiyorum. Engel aslında insanın zihnindedir. Fiziksel olarak zorluklar yaşayıp da düşünsel olarak engeli olamayan bir çok insan görünürde bir engeli olmayıp, düşünsel olarak olumsuz düşünen, yapamayacağını düşünen birçok insan daha fazla aktif olmaktadır. Buna en güzel örnek de dünyaca ünlü fizikçi Stephan Hawking’tir. Görünürde fiziksel olarak bir engellidir. Tekerlekli sandalyede yaşamıştır. Ellerini, kollarını hareket kısıtlaması mevcuttur. Ancak düşünce olarak bir engeli yoktur. Yapamam dememiştir. Ve bugün dünyada milyarlarca engelsiz insandan daha fazla iş yapmıştır, dünyayı etkilemeyi başarmıştır.

 

Yine çevremize bakarsak, ya da ülkemizdeki sporculara bakarsak, sağlam fiziğe sahip milyonlardan daha başarılı ve hayat dolu insan görmemiz mümkündür. Bu da bize engelin aslında zihnimizde bir duvar olduğunu, o duvarın büyümesine izin verirsek fiziksel olarak engelimiz olmasa da engelli olabileceğimizi, o duvarın yıkılmasını sağlarsak da fiziken engelli olsak da aslında engelli olmadığımızın en güzel örneklerini teşkil etmektedir.
Engeli insanın kendisi oluşturmaktadır. Ön yargılarımızla aslında hayata engelli bakabiliriz. İnsanlar hakkında, ya da başka varlıklar hakkında gereksiz ve bilgisizce yargılarda bulunarak onlar hakkında kendimize engel koyarak aslında bir engelli oluruz.

Engel, fizik şartlardan çok zihinseldir ve insan kendisi karar vermektedir engellik oranına.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir