Sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

Sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

 

Sağlıklı ve dinç olmak için yapmamız gereken önemli unsurlar vardır bunlar gündelik hayatımızın olmazsa olmazı olmalı. Vücudumuzu belli bir düzene sokmalı ve korumalıyız. Herhangi bir düzensiz eğilimde vücut bocalar ve hastalıklara açık hale gelir.

 

İyi beslenme:

Olağan sağlığımızı korumak için yapmamız gereken en önemli şey iyi beslenme. Sağlıkla ilgili yaptığız herşeyde ortaya çıkacak olan iyi beslenme sağlığınızı korumak içinde yapmanız gerekenler sırasında birinci numara. Her gıda türünden yeteri kadar almalı fazla veya az yemekten kaçınmalısınız. Vitamin ve minarel eksiklerinize doktor eşliğinde bakmalı gerekirse vitamin ilaçları kullanmalısınız.

 

Egzersiz yapma:

Sağlıklı bir insanın yapması gereken diğer bir şey ise egzersiz, spor yapma vücudunuzda fazla kilolorun kontrolü sizde olmalı ve organlarınızda yağ oluşuna vücudunuzda kas ağrılarına sebebiyet vermemelisiniz. Bu da sporla olabilir. Belli başlı fıtıklar ve fiziksel rahatsızlıkların tümü spor veya egzersiz yapmamaktan kaynaklanıyor. Günümüzde masa başı iş yapan insanların çok olması ve egzersiz yapacak zaman bulunamamasından birçok fiziksel ağrı ve hastalık çoğalmış durumda.

 

Su içimi: günlük düzenli olarak su içilmesi gerekir. Günlük en az 3 litre su içilmesi gerek. Bunun sebebi beyin başta olmak üzere organlar çalışırken bu suya ihtiyaç duymasıdır. Eksikliğinde fazlaca hastalığa sebebiyet verebilir.

 

İyi uyku: düzgün ve yeterli miktarda uyumak vücudun yapısı ve düzeni için sağlığın korunmasına yardımcı olacaktır.

 

Sosyal iletişim: kişinin sağlıklı olması için yalnız fiziksel ve mental hastalıkların olmaması değil aynı zamanda sosyal ilişkilerinin de iyi olması gerekir. Psikolojik ve sosyal hayatın dengede olması kişinin sağlığını koruyacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER