Sağlığınızı korumak için nelere dikkat edersiniz?

Sağlığınızı korumak için nelere dikkat edersiniz?

 

Kişinin sağlığını koruması için dikkat etmesi gereken birçok etmen bulunur bunlar arasında en önemlisi bağışıklık sistemimizi zinde tutmaktır. Sağlığımızı korumak için bağışıklık sistemimizi nasıl korumamız gerektiğini öğrenmeliyiz. Çoklu kalınan yerlerde dışarda gezerken veya eve okuldan işten gelindiğinde, kullanılan çarşaf yorganın ve iç çamaşırlarının bile sağlığa etkisi varken dikkat etmemiz gereken çok şey var.

 

Sağlıklı beslenmek

Öncelikle sağlığımız için iyi ve sağlıklı beslenmemiz gerek. Bu beslenme belli düzen içerisinde metabolizmamızı bozmayacak veya şaşırtmayacak şekilde olmalı. Çok yağlı veya çok tuzlu çok tatlı besinlerin aşırı yenmesinden kaçınılmalı ve vücudun kilosu kişinin kontrolü altında olmalıdır.

 

Fiziksel aktivite yapmak

Sağlığımızı korumak için aynı zamanda vücut uzuvlarımızın ve kaslarımızın hareketine ihtiyaç duyarız. Zayıflamış kasları olan bir kişi herhangi bir iş yaptıktan sonra hemen yorulabilir ve ağrı çekebilir bu yüzden düzenli olarak vücut kaslarımızı doğru şekilde kullanıp fiziksel aktivite yapmalıyız.

 

Kişisel gelişim

Sosyal ve psikolojik yönler ele alındığında bir kişinin mental, genel ve psikolojik sağlığı için kendini geliştiren ve kendine yeni şeyler katacak uğraşlar ile ilgilenmesi gerekir. Kitap okuma, resim yapma, haber okuma veya ilgilendiği meseleler hakkında araştırma yapıp günlük meselelerden uzaklaşacağı bir zaman dilimi olmalıdır. Bu kişinin psikolojik ve sosyal sağlığı için gereklidir.

 

Toplu yerlerde sağlığı korumak

Halka açık yerlerde bulunduğumuz yerler vardır metrolar, sınıftaki sıralar, halka açık tuvaletler ve benzeri birçok hastalığa neden olabilecek yerler. Bu tür yerlerde bulunduktan sonra mutlaka eller yıkanmalı sonrasında evin içinde dışarı kıyafeti ile oturulmamalıdır. Kişisel temizliğe dikkat edilmeli ve iç çamaşırı her gün değiştirilmeli tırnaklar kesilmeli.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER