Selçuklu ve Bizans Ordularının Askeri Yapısını Karşılaştırarak Değerlendiriniz. Türk Askerlerinin Bu Kadar Kararlı Olmalarının Sebepleri Neler Olabilir?

Selçuklu ve Bizans Ordularının Askerî Yapısını Karşılaştırarak Değerlendiriniz. Türk Askerlerinin Bu Kadar Kararlı Olmalarının Sebepleri Neler Olabilir?

Türk tarihinde mühim bir geçmişi bulunan Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu devletleri, dönemlerinde kurulmuş olan diğer Türk-İslam devletleri arasında en büyüklerindendi. Bizans ise Roma İmparatorluğu’nun yıkılması sonrası Doğu Roma İmparatorluğu’nun hâkim olduğu coğrafyada kurulmuş ve yaşamış, batı âleminin en önemli devletlerinden biriydi.

 

Selçuklu orduları genel olarak savaşmaya hazır ve sadece savaşmak için yetiştirilmiş askerlerden oluşmaktaydı. Bu teşkilat içerisinde her ne kadar göllü birlikler de yer alsa da asıl geçim kaynaklarını askerlik yapmak ve savaşmak olan askerler oluşturmaktaydı. Türklerin asker millet olarak görülmesinin sebebi de her zaman savaşmaya hazır ve korkusuz insanlar omlarıydı. Selçuklu ve Türk ordularının genelde uyguladıkları savaş taktikleri de Bizanslılardan farklıydı. Hilal taktiği en çok kullanılanıydı.

 

Bizans devleti Roma İmparatorluğunun Doğu kısmını kontrol eden Doğu Roma İmparatorluğunun kalıntıları üzerinde Roma yıkıldıktan sonra yaşamaya devam etmiştir. Askeri yapılanma olarak profesyonel askerler bulunmakla birlikte sayıları fazla değildi. Bu yüzden bir savaş esnasında asıl kuvvetleri köylüler ve şehirlerde yaşayan sıran halk oluşturmaktaydı. Genel olarak düz bir şekilde ilerleme ve savaş meydanında sıralanma taktiğini uyuyorlardı.

 

Türk Askerlerinin Kararlı Olmalarının Sebepleri

  • Asker millet oldukları için savaşmaktan hiçbir zaman korkmuyorlardı.
  • İslam dinine geçtikten sonra gaza yani İslam’ın yayılmasını amaçlayan kutsal bir hedefe kilitlenmişlerdi.
  • Doğudan sürekli olarak devam etme olan Moğol baskısı Türk askerlerini ilerleme konusunda teşvik ediyordu.
  • Fethedilecek yerlerden elde edilecek ganimet ve topraklar üzerinde hakları bulunmaktaydı. Bu da savaşma isteklerini yükseltmekteydi.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER