Şiddet Kavramının ve Akran Zorbalığının Ne Olduğunu Açıklayınız.

Logo

Çocuklar, gelişim süreçlerinde birçok problem olarak karşılaşmaktadır. Bu sorunların giderilmesi ve en az hasarla halledilmesi oldukça önemlidir. Burada en büyük görev ebeveynlere düşmektedir. Anne babalar, problemin giderilmesi için elinden geleni yapmalıdır. Çocuk gelişimi için oldukça önemli lan bu süreç, ilerleyen dönemlerini de bu ölçüde etkileyecektir.

Akran zorbalığı, çocukların yaşıtlarıyla yaşadığı problemlerdir. Bazı çocuklar şiddete meyillidir. Bu oldukça tehlikeli bir durumdur. Çocukta mevcut olan bu eğilim, etrafındakilerle sürekli olarak kavga etmesine ya da bir şeyleri istemek yerine zorla yaptırmasına neden olacaktır. Kendisinde hissettiği güç ile bir şeyleri yaptırdığını gördükçe, kolay olanı tercih edecektir. Gelişim çağına kadar herhangi bir müdahale yapılmazsa, gelecekte de bu kişiliğinin yansıması görülecektir.

Çocukluk dönemi, insan gelişimi için oldukça önemli bir süreçtir. Bu sürecin doğru yönlendirme ve eğitim ile istenildiği şekilde gerçekleşmesine neden olacaktır. Psikolojik danışmanlıklardan yardım alarak çocuğun şiddete eğilimine ya da zorbalığına mutlaka çözüm bulunacaktır. Çocuk gelişimi süresince bu şekilde davranışlar gösterilmesi takdir edilmemesi gerekmektedir. Takdir toplayan tüm davranışlar yapılmaya devam edecektir. Uyarı verilmeli ve bu uyarı dozunda yapılmalıdır.

Dönemsel olarak bu sıkıntıların yaşanması çocuk için normal kabul edilir ancak çocukların hoşgörü ve sevgi saygı içerisinde yetiştirilmesi oldukça önemlidir. Sıcak ve samimi bir ailede yetişen çocuklarda, şiddete meyil az olmaktadır. Bu yüzden çocuğun yetiştiği ortam, gelişimi için oldukça önemlidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER