Stres Nedenlerine Örnekler Veriniz.

Logo

Stres, bir durum karşısında verilen endişe durumunun genel ismidir. Stres hayatımızın her alanında olmaktadır. Ancak stresten mümkün oldukça uzak durmak kendi elimizdedir. İş hayatı, özel hayat, aile hayatı, okul hayatı derken sürekli bir koşturmaca hakimdir. Hepsine ayrılan zaman ve ilgi aynı olmayacağından dolayı, arada kalmak bile bir stres nedeni olmaktadır.

Genel olarak stresin nedenlerine bakacak olursak:

– Psikolojik etmenler
– Herhangi bir hastalık
– Sınav stresi
– İş stresi
– Çevresel etmenler olarak sıralanabilir.

 

Ancak stres öyle kendi kendine oluşan bir durum değildir. Kişiyi zora sokan büyükten küçüğe doğru her şey, stresin nedeni olmaktadır. Herkes stresten belirli derece etkilenmektedir. Bazıları kalp ritminin değişmesine bile neden olacak kadar derinden yaşar. Kimi insanlarda da deri döküntüsü olarak karşımıza çıkar.

Stres, psikolojik açıdan kişiyi sıkıntıya sokan problemlerin başında gelmektedir. Hastalıkların %50 si stres kaynaklıdır. Stresi engellemek sağlıklı birey haline gelmenizi sağlamaktadır. Bu yüzden sizi üzün ve strese sokan durumlardan uzaklaşmak, iyi hissettirecektir. Stresle baş edilmesi için mutlaka bir uzmana danışmak gerekmektedir.

Nedeni ne olursa olsun her stres, insanı farklı şekilde etkiler. Bu yüzden size basit gelen bir durum, diğer insanı nasıl etkileyeceğini bilemezsiniz. Empati yapmalı ve kişilerin stresine odaklanmak yerine, o kişinin başka bir alana odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER