Sınav Kaygısına Neden Olan Düşüncelerden 5 Tanesini Söyleyiniz.

Logo

Sınav kaygısı, hemen hemen her yaşta yaşanabilen bir durumdur. Çünkü sınavlar sürekli bir üst mercie ulaşmamız için gereklidir. Başarı ile başarısızı ayıran bu sistem, adil olması açısından önemlidir. Sınav heyecanı, kişinin sınavdan sonra aynı şekilde kalmamasından kaynaklanmaktadır. Sınavın kazanılması ile istenilen hayal gerçekleşmiş olacaktır. Bu yüzden bu heyecan biraz olması kabul edilebilir. Ancak kaygıya neden olmasına engel olmanız gerekmektedir.

Psikolojik olarak sınav kaygısının yaşanması sizi direk başarısızlığa götürecektir. Yapabileceğinizden daha kötü sonuçlanmasına neden olacaktır. Bu da heyecan ve umutsuzluk ile doğrudan bağlantılıdır. Sınavın kaygısını azaltmak için kendinize telkin verebilirsiniz. Eğer yetersiz hissediyorsanız mutlaka psikolojik destek almalısınız.

Sınav kaygısının bir diğer nedeni başarısız olma korkusudur. Bu korku yeterince çalışılmamasından kaynaklanmaktadır. Sınava hazır değilseniz sınav kaygınız artacaktır ve bu durum sizi de çevrenizi de strese sokmanızla sonuçlanacaktır.

Çevre baskısı da sınava olan kaygıyı arttırmaktadır. Ailenin ve etrafınızdaki insanların sizden beklentisinin olması ve sınav derecesi, başarılı olmanızı amaç edinmenize neden olacaktır. Bu durum sizi değil öncelikle çevrenizi memnun etmeyi sağlamanıza neden olacaktır. Çevresel etmenleri bir kenara bırakarak, kendinizi düşünmeli ve bu süreci en az hasar ile atlatmanız gerekmektedir.

Sına kaygısından uzaklaşmak için çok çalışmalısınız. Çalışan ve yeterli bilgi donanımı olması sınav kaygısına engel olacaktır. Ayrıca sınav kaygısının yaşanmaması için iyi dinlenmek ve sağlıklı beslenmekte katkı sağlamaktadır.

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER