Sınav Sırasında Sınav Kaygısını Azaltmak İçin Neler Yapılması Gerektiğini Açıklayınız.

Bireyler için eğitim oldukça önemli bir süreçtir. Her eğitim dönemi ortasında ve sonunda, verilen bilgilerin öğretilebildiğini anlamak için sınavlar yapılmaktadır. İlkokuldan üniversite hayatına kadar, kimi durumlarda ise işe girişlerde bile sürekli olarak sınav olunmaktadır. Tercih ettiğiniz alana yönelik olarak gerçekleşen ve zaman ilerledikçe branşla ilgili olan bu sınav, kişinin bir konuda hakimiyetini gösterir.

Sınav kaygısı ise genellikle ortaokuldan liseye geçiş ya da liseden üniversiteye geçişte gerçekleşen, hayati sınavlar adı verilen süreçlerde yoğun olarak gerçekleşmektedir. Çünkü gelecekte tercih edilecek meslekler bir sınav uzaklığınızdadır. Bu yüzden heyecan yapmanız oldukça normaldir. Ama bu durumun sizin bilgilerinizin üzerine geçmesine izin vermemeniz gerekmektedir. Sağlıklı düşünerek heyecanınızı bastırmanız gerekmektedir. Sınav sorularına doğru bir şekilde odaklanmak için oldukça önemli bir süreçtir. Sınav sorularını başarılı bir şekilde yapabilirseniz, heyecanınızı sınavdan sonra yaşayabilirsiniz. Hatta yaşamak istediğiniz şehri, yapmak istediğiniz mesleği düşünerek kendinizi telkinleyebirsiniz.

Sınav süreçlerinde aile, arkadaş ve öğretmen gibi çevresel etmenler oldukça önemlidir. Sınav kaygısının azaltılmasını sağlayabilir. Size olumlu şekilde destek verilmesi, rahat bir sınav geçirmenize yardımcı olacaktır. Sınav kaygısının azaltılması için sınavınıza yeterince hazırlanmış olmanız gerekir. Başarısızlık kaygıyı arttırır. Bunun yanına iyi bir dinlenme ile sınav sorularına odaklanmanız da artacaktır. Sınava giderken yanınızda mutlaka su bulundurmanız, soruları okurken heyecana kapılmanız halinde derin bir nefes alıp su içmeniz faydanıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir