Sizce Bir İbadeti Zamanında Yapmamak Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

İbadet etmek her kullun Allah’a karşı görevlerinin başında gelmektedir. Allah’ın rızasını kazanmak isteyen tüm kullar ibadetlerini düzenli olarak yerine getirmeye çalışmaktadır. Çünkü ibadetlerde düzen ve süreklilik oldukça önemlidir. Allah ibadetlerin sürekli olarak yapılmasını emretmektedir.

 

Sürekli yapılması istenilen ibadetlerin başında ise namaz gelmektedir. Namaz günde beş vakitte yerine getirilmektedir.  Her ezan okunduğunda Müslümanlar bu ibadetlerini yerine getirmektedir. Ancak ibadetleri zamanında yerine getirmenin nasıl mükâfatı var ise ibadetleri zamanında yapmamanın da bir takım sonuçları olmaktadır.

 

Bir ibadetin vaktinde yapılması eda etmek, vaktinden sonra yapılmasına ise kaza denir. İbadetini kazaya bıraktıktan sonra bile yerine getirmeyen kullar günah işlemektedir. Bilerek ibadetin yapılmaması ise haram kılınmıştır. Dinimizde ibadetleri için uyuma, unutma gibi durumlar mazeret olarak kabul görmektedir. Bu durumlardan birini yaşayan kişi daha sonra ibadetini kaza ederek yerine getirebilir.

 

İbadetlerini her zaman ve vaktinde eda eden kullar Allah’ın rızasını kolaylıkla kazanırlar. Sevapları ibadetleri ile çoğalmaya devam eder. İslam dini tembelliği sevmemektedir. Bu nedenle zamanında ibadetlerini yapmak Müslümanlar için çok önemlidir. Oruç, namaz gibi belli zamanlarda yapılan ibadetlerde kesinlikle takdir edilen zamanda bu ibadetler yerine getirilmektedir. Müslümanlar ibadetlerini zamanında yapmadıklarında günaha girdiklerini çok iyi bilmektedirler. Bu nedenle ibadetleri Müslümanlarda çok küçük yaşlardan itibaren öğretilerek bir yaşam tarzı haline getirilmeye çalışılmaktadır. İbadette devamlılık esas olduğu için yaşam tarzı haline getirilen ibadetlerde aksama söz konusu olmamaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER