Sizce Çevrenizdeki İnsanların Ramazan Ayına Büyük Önem Vermesinin Sebebi Nedir?

Müslümanlar için Ramazan ayı oldukça önem arz etmektedir. Kuran- Kerimi Ramazan ayında indirilmeye başlanmıştır. İnançlı olan her insan bu ay içerisinde ibadetlerini çok daha hassas bir şekilde yerine getirmektedir. Müslümanlar için bu kutsal ay Kuran ayı olarak da bilinmektedir.

 

Dünya üzerinde yaşayan tüm Müslümanlar bilir ki Kuran-ı Kerim Kadir Gecesinde yeryüzüne indirilmeye başlanmıştır. Ramazan ayının son on günü içerisinde aranması uygun görülen bu gecede Müslümanlar çok daha fazla dua ve ibadet ederler. Bin aydan hayırlı olan bu gecede insanlar ibadethanelere akın etmektedirler.

 

Ramazanı önemli kılan etmenlerden bir diğeri ise İslam’ın beş şartından biri olan ‘Oruç’ ibadetinin bu ayda yapılıyor olmasıdır. Müslümanlar Ramazan ayını 30 gün boyunca oruç tutarak geçirmektedirler. Çünkü İslam’da oruç bedenin zekâtı olarak görülmektedir. Bu nedenle bu özel ayda tüm Müslüman âlemi oruçtur.

 

Ayrıca Müslümanlar ramazan ayında sabır ve nefse hükmetmeyi de öğrendikleri için de bu aya değer vermektedirler. Tokların açların halinden anlamasına bu ay vesile kılınmıştır. Zengin fakir tüm kullar akşam ezanına kadar aç ve susuz kalarak oruç ibadetini yerine getirmektedirler.

 

Bir rivayete göre ise ramazan ayında tüm şeytanlar cehennemde zincire vurulmaktadır. Böylelikle ibadetlerini yerine getirmek için çabalayan kulların kötülüklerden korunması hedeflenmektedirler.

 

Ramazan bir Müslüman için diğer aylardan farklı yaşanan tek aydır. Dua kapılarının sonuna kadar açıldığı ve İslam’ın şartlarından oruç ibadetinin sağlıklı insanlar tarafından yerine getirildiği zengin fakir ayrımı olmaksızın yapılan tek ibadet olması sebebi ile insanların hassasiyet gösterip önem verdiği aydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir