Sizce Hangi Mallardan Zekat Verilir?

Zekât zenginlerin mallarının veya paralarının kırkta birini ihtiyaç sahiplerine vermeleridir. Ancak kuran-ı Kerimde açık açık bu mallar ve paralar konusunda bir açılım yapılmamıştır. İslam dininde zenginlerin elinde bulunan para, altın, gümüş, ev, arazi gibi tüm varlıkların zekâtı verilmektedir. Ancak zekata konu olan gayri menkuller yerine onun değeri hesaplanarak para, altın vs verilmesi dinimizce uygun görülmektedir.Hatta maaşlı çalışanların bile borçlarını ve genel ihtiyaçlarını düştükten sonra kalan maaşlarından kırkta birini zekât olarak verebilecekleri bilinmektedirler.

 

Zekât zengin ve fakir arasında bir denge bir bağ kurmaktadır. Kırk koyunu olan birinin birini ihtiyaç sahiplerine vermesi hem onun Allah’ın rızasını kazanmasını sağlar hem de ihtiyaç sahibine dilerse büyütüp sütünü alabileceği dilerse de et olarak yiyebileceği bir seçenek sunulmaktadır.

 

İslam dini çok ince ayarlar üzerine kurulmuş bir dindir. Bir rivayete göre geçmişte develeri olan kişiler erkek develerinin zekâtını verecekleri zaman bunu dişi deve olar ihtiyaç sahiplerine verirlermiş. Eğer dişi devesi de yok ise devenin ederi kadar altın veya gümüş verilir yerine başka bir mal verilmez imiş. Dişi deve ile ihtiyacı olan kişinin geçimine katkı sağlamak istenmektedir.

 

Sadece ramazan ayında insanların aklına gelen zekât ibadeti aslında yılın her döneminde yapılmalı ve zenginin ile fakirin arasındaki uçurum az da olsa kapatılmaya çalışılmalıdır. Mallarının kırkta birini kardeşine hediye eden bir kulun malı eksilmez aksine Allah katında kazanacağı sevaplar çoğalır. Ancak paylaştığınız zekât ihtiyacı olan kardeşinizin bir derdine deva olabilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER