Vatanınıza karşı sorumluluklarınız nelerdir?

Sizin bir öğrenci olarak vatanınıza karşı sorumluluklarınız nelerdir? Anlatınız.

 

Vatan, üzerinde huzurlu ve rahatça yaşadığımız, sınırları belli kara parçasıdır. Vatan, gerektiğinde canınızı vermek için beklediğimiz sınırlardır. Sorumluluk ise; bizden büyüklerimizin yapılmasını beklediği olumlu ve güzel davranışlardır.

Vatanımıza karşı birçok sorumluluğumuz bulunmaktadır. Öğrenci olarak ilk görevimiz derslerimize çalışmaktır. Derslerimize çalışarak, hem anne babamızın umutlarının ve yaptığı  harcamalarının hem de devletimizin bizim için yaptığı harcamaların boşa gitmemesini sağlarız. Yine başta anne ve babamıza, kardeşlerimize ve komşularımıza ve okuldaki arkadaşlarımıza iyi davranarak ülkemizin daha güzel olmasını sağlarız. Vatanımıza karşı bir sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz.

Çöplerimizi çöp kutusuna atarak, oturduğumuz masa ve sandalyelere zarar vermeyerek vatanımıza iyilik yapmış oluruz. Derslerimize çok çalışarak, öğretmenlerimizi dinleyerek, vatanımızın daha yaşanır bir hale getirerek de sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz.

 

Bunların dışında da atanımıza karşı birçok sorumluluğumuz vardır.  Öncelikle saygılı bir insan olmalıyız. Yerlere tükürmemeliyiz. Arkadaşlarımızı rahatsız etmemeliyiz, insanların mutluluğu için çalışmalıyız. Ülkemize gelen turistlere ülkemizi iyi tanıtmalıyız. Onların ülkemiz hakkında yanlış bilgilere sahip olmalarına sebep olmamalıyız. Kendimizi iyi yetiştirerek, kardeşimizin, abimizin, ablamızın iyi yetişmesine yardımcı olarak vatanımıza karşı sorumluluk bilinciyle hareket etmeliyiz.

Alışveriş yaparken, fişimizi almalı, fiş almayanları uyarmalıyız ki devletin en önemli gelir kaynağı olan vergi daha fazla toplanabilsin. Elektriği, suyu, doğalgazı boşa harcamamalıyız, harcayanları da uyarmalıyız. Vatana karşı en büyük sorumlulukta her şart ve zorluk altında dahi vatanımızı sevmeye devam etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir