Sizce Kabe Ne Zaman İnşa Edilmiştir

Kabe’nin inşası bana göre insanlık tarihi kadar eskidir. İlk insan Hz. Adem’le birlikte inşa edildiği mantıklı gelmektedir. Ancak güvenilir kaynakların ne söylediği bu konuda daha etkilidir.

 

İslami kaynaklara göre Kabe’nin ilk inşası Hz. Adem’le birlikte yapılmış fakat zamanla yıpranmış ve yok olmuştur. Sadece temelleri kalan Kabe Hz. Şit Peygamber tarafından yeniden inşa edilmiştir. Sonrasında Nuh Tufanı sırasında kumlara gömüldüğü bilinmektedir. Kur’an’da geçen ayete göre bundan sonraki inşa Hz. İbrahim (a.s) ve oğlu İsmail (a.s) tarafından yapıldığı bildirilmektedir. O zaman inşa edilen Kabe üzerinde zamanla restorasyon ve onarım çalışmaları devam etmiştir.

 

Sürekli tamir ve bakım yapılan Kabe üzerinde, Peygamber Efendimiz 35 yaşında iken yine onarım çalışması yapmıştır. Müslümanlar için kutsal kabul edilen Kabe Allah’ın Evi olarak bilinmektedir. Burada dünya malından ve çıkardan uzak Allah rızası için yapılan ibadetin kabul olunacağına inanılmaktadır. Müslümanların hac ve umre ziyaretini gerçekleştirdiği Kabe Mekke topraklarında bulunmaktadır. Peygamber Efendimizin ve sahabelerin ayak bastığı, ibadet ettiği bu topraklar Müslümanlar için manevi atmosferi yüksek bir yerdir. Kabe’ye hac ve umre ziyaretini yapmak için yıl içinde dünyanın her yerinden binlerce kişi bu topraklara akın etmektedir. İbadet ve huzurla geçen günlerin ardından Müslüman kimseler ebedi huzuru elde etmektedir. Bu huzura şahit olan Müslüman kimseler bu ziyareti tekrar etmek istemektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER