Sizce para dışında ne gibi şeyler paylaşılabilir?

Paylaşmak, maddi ya da manevi fark etmeksizin sahip olunan imkanları diğer insanlarla bölüşmek demektir. Topluma dikkatle bakıldığında her şeyin bir paylaşım üzerine kurulduğunu söylemek mümkündür. İnsanlar tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak durumda değildir. Bir noktada başka bir insana ihtiyaç duyacaktır. İster maddi ister duygusal yönden olsun. Para dışında da paylaşılacak pek çok şeyimiz vardır.

 

  • Birikimler: Bilgi ve görgü birikimleri insanlarla paylaşabileceğimiz çok değerli unsurlardır. Kültür aktarımı da bu paylaşımın kapsamında sayılabilir. Tecrübeler en iyi öğretmendir ve bu öğretmenden alınan derslerin başkalarının yolunu aydınlatması da mümkün olabilir.
  • Mutluluklar: Mutlulukların paylaştıkça çoğaldığı söylenmektedir. Mutlu etmek ve mutlu olmak kavramları da bir nevi paylaşımdır. Mutluluklarda diğer insanların rolünden bahsedebiliyorsak eğer, paylaşımdan da bahsedebiliriz.
  • Kederler: Üzüntü paylaştıkça azalır cümlesinin doğruluğu tartışma konusu olsa bile, kişinin kederini paylaştığında rahatlayacağı bir gerçektir. Zira insana verilen pek çok yük, tek başına taşımak için ağırdır.
  • Sevgiler: Sevdiğimiz pek çok insanı ya da nesneyi, öyle ya da böyle başkalarıyla paylaşırız. Bu bizden bir eksilme yaratmadığı gibi mutlulukta olduğu gibi sevginin de çoğalmasını sağlar.
  • Sırlar: Sır, yapısı itibariyle paylaşılmaması, bilinmemesi gereken bir şey olsa bile  en çok paylaşılan şeylerden bir tanesidir. İnsan toplumun bir ürünüdür ve her şeyde olduğu gibi sırlarını da paylaşma güdüsü duyabilmektedir.

 

Tarihsel süreçte bakıldığında, para paylaşımının çok daha geç olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar önce mallarını paylaşmış, bilgilerini paylaşmış, silahlarını paylaşmış ve bu paylaşımların bir bütünü olarak da topluma şimdiki halini vermişlerdir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER