Size huzur veya huzursuzluk hissettiren durumlar nelerdir?

Size huzur veya huzursuzluk hissettiren durumlar nelerdir? Açıklayınız.

Kişinin huzur veya huzursuzluk olarak tanımladığı durumlar bireyin karakter özelliklerine göre değişse de genelleme yapıldığında ortak değerler olduğu görülür.

Örneğin: kişinin yaşadığı çevrede değerli olmaması, saygı görmemesi ve sevilmememsin kişiye huzursuzluk verir.  Yaşadığı çevreyi terk etmek ister.  Maddi yetersizlikler kişiye yine huzursuzluk verir ve rahat bir hayat yaşamasının önüne geçer.

 

Manevi olarak ailesi ile iletişimi ve bağları iyi olmayan bu bağları da kuvvetli olmayan bireyler huzursuzluk içerisinde yaşamlarını sürdürürler.  Manevi huzursuzluk da ne yazık ki çoğu zaman tanımlanama. Hep içinde bir sıkıntı olan insanlar vardır mutlaka çevrenizde işte bu insanın kendi vicdan merhamet ve iyilik terazisinde ve muhakemesinde yolunda gitmeyen bir şeylerin var olduğunun bir göstergesidir.

Huzurlu hissettiren durumlar ise yine kişiden kişiye değişiklik göstergede yukarda belirttiğimiz durumların tersi olarak değerlendirilebilir.  Yani bireyin sevildiği, saygı ve değer gördüğü ortamında huzurlu olması olağan bir sonuç olarak karşımıza çıkar.

 

İlkokul çağındaki çocuklara baktığımızda evinde sevilen değer gören ve önemsenen çocuklar başarılı ve daha güleç olurken, evinde sevgi ve değer görmeyen çocuğun başarısız olduğunu görürüz.

Başarı, sevgi, saygı maddi imkânlar ve manevi olarak sağlanana imkânlar bireyin kendini huzurlu hissetmesini sağlar.  Özetle sağlığımız yerindeyken, evimize ekmek alabiliyorken, ülkemiz milletimiz güvende iken, seviliyor ve sayılıyorken mutlu ve huzurlu bireyler halinde yaşamlarımızı sürdürürüz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER