Sporun Faydaları Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?

Logo

Sporun Faydaları Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?

 

Sporun vücudumuzda iki yönlü yarar sağlarız. Bunlardan birincisi fizyolojik faydalar diğeri de psikolojik faydalardır. Sporun bizim açımızdan yararları; spor yaptıkça, akciğerlerimizin esnekliği artmaktadır. Esnek bir akciğer ile her nefes alıp verdiğimizde vücudumuza daha fazla oksijen girmesini sağlayarak hücrelere daha fazla oksijen akışı sağlamaktadır.

 

Özellikle stresli ve gergin olunan durumlarda artan oksijen ihtiyacımızı karşılamak için akciğerin, vücut sistemimize destek verme kapasitesinin artması sağlığımız önemli katkı sağlamaktadır. Spor yapan kişiler, stres altında iken kalp atış ritimleri spor yapmayanlara göre daha düşük düzeydedir. Kalp ritimleri çok yavaş yükselir. Buna karşılık vücudu spora alışık olmayan bir kişinin kalp ritmi ani şekilde yükselebilir.

 

Yoğun stres altında, kavga ya da ani bir haberde adrenalin hormonu vücuda bol miktarda serbest bırakılır. Bunun sonucunda kalp hızı dinlenme halinde birden yükselir. Kondisyon sahibi bir vücutta, adrenalin hormonunun serbest bırakılması denetim altında olduğunda için kalp ritim temposu denetim altındadır. Kalp atışlarının düşük kalabilmesi özellikle şok halinde hissedilmektedir. Spor yapmak ani gelişecek stres altındaki vücut da oluşabilecek zararların önüne geçerek kalp krizi riskini en aza indirgeyecektir.

 

Spor yaparken vücut endorfin hormonu salgılar. Sporun yarım saati itibari ile endorfin hormonu salgılanır. Endorfin vücuttaki işlevi morfini anımsatmaktadır. Doğal bir ağrı kesici ve yatıştırıcı niteliğindedir.  Yorucu ve stresli bir iş gününü sonunda spor yapmak, gün boyunca stresin yarattığı etkilerden vücudunuzu arındırır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER