Uğraştığınız Bir Spor Dalı Var Mı?

Logo

Uğraştığınız Bir Spor Dalı Var Mı? Varsa Arkadaşlarınıza Bu Spor Dalı Hakkında Bilgi Verir Misiniz?

 

Evet yaptığım bir spor dalı var. Voleybol yapıyorum. Voleybol; altışar kişiden oluşan iki takımın topu üç pas atarak filenin üzerinden rakip takımın sahasına düşürmeyi sağlayan spor dalıdır. Voleybol 1885’de Amerika’da bulunmuş bir spor dalıdır. Öğretmenlik yapan William Morgan basketbol topunun iç lastiğiyle oyun oynanabileceğini düşünerek ilk uygulamayı öğrencileri arasında yapmıştır. Daha sonra bu spor Uzakdoğu e bütün Avrupa’ya yayıldı.

 

Voleybol altı kişiden kurulu iki takımın arasında oynanmaktadır. Oyunun amacı, sahayı ikiye bölen filenin üzerinden topu karşı tarafın sahasına atmaktır. Oyuncuların hepsi sahada sabit yerlerinde durmaktadırlar. Üç kişi fileye yakın kısımda diğer üç kişi de savunma durumunda geri planda durmaktadırlar. Bir takım topa ard arda en fazla 3 kez vurabilir. Topa vücudunun herhangi bir yeri ile vurmak serbest olan bir oyundur ve oyuncular saat yönünde sürekli yer değiştirerek oynarlar. Topu filenin üzerinden geçirerek karşı takımın sahasına düşüren takım puan kazanır.

 

Maç 5 setten oluşmaktadır. En az iki farkla olmak şartıyla 25 puana ilk ulaşan takım oyunu almış sayılır. Beşinci set 15 puan olarak oynanmaktadır. En az iki farklı sonuç burada da gerekmektedir. ‘’Libero’’ defansta istediği yerde oynayabilen oyuncudur. Fakat Ön tarafa geçemez, blok yapamaz ve asla servi atamaz. Forması diğer takım arkadaşlarından farklı renktedir. Takım koçları saha kenarlarından takımlarını yönlendirme direktifleri vermekte serbesttirler.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER