Stresle baş etmek için neler yapıyorsunuz?

Hayatımız ile ilgili ya da bizim için önemli olan bazı şeyler vardır. Bunlar arasında uzun vadeli olan ve hayati önem taşıyan amaçlarımız bizi strese sokabilir ve stres ile baş etmek zorunda olabiliriz.  Hemen hemen hayatın her dönemin de stres görülürken genç yaş aralığında olan bireylerin stres katsayısı sınav ve başarısızlık stresinden dolayı çok yüksek. Başarısızlık korkusu ile stres yaşayıp başarısı olan bir genç öğrenci mevcut. Bu yüzden stresle baş etmek için neler yapıyorsunuz sorusu bizler için çok önemli.

 

Sağlığımızı oldukça kötü etkileyecek olan stres iç organlarımızın çalışma düzenini bozacaktır her türlü hastalığa ve rahatsızlığa ortam hazırlayıp kişinin bağışıklığını düşüren stres ile baş etmek için yapmamız gerekenler oldukça basit aslında.

 

  • Uğraş alanı bulmak kişi stresli ve endişeli hissettiği zaman kendini rahatlatabilecek bir uğraş alanı bulması yararlı olacaktır. Bu bir müzik aleti, resim heykel gibi olabilirken, izlemekten keyif aldığı bir kitap bir dizi ya da dergi olabilir.
  • Fiziksel antrenmanlar eğer uğraş alanınız yukarıdakilerden biraz farklıysa paten sürmeyi öğrenebilir basketbol voleybol gibi sporlar ile vücudunuzda oluşan kötü enerjiyi atabilirsiniz.
  • Çevrenizdeki kişiler ile sosyal ilişkiniz stresinizin azalmasına yardımcı olacaktır onlar ile muhabbet sohbet etmeyi deneyebilirsiniz.
  • Mantık çerçevesinde düşünmek ve sakinliğini korumaya çalışmak.
  • Derin nefes alıp vermek, şarkı mırıldanmak, müzik dinlemek, yürüyüş yapmak ve olacakların hayatınızın sonu olmadığını hatırlamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir