Şu an Dünya’yı kurtarmak için bir şansınız olsaydı Bireysel olarak su tüketimi ile ilgili neler yapardınız?

Logo

Şu an Dünya’yı kurtarmak için bir şansınız olsaydı Bireysel olarak su tüketimi ile ilgili neler yapardınız?

 

Günlük hayatta yaşamamız için gerekli olan suyu bazı yöntemlerle tasarruflu kullanarak hem enerji tasarrufu sağlayabilir hem de Dünya’mızın geleceğini garanti altına alabiliriz. Öncelikle suyun canlı yaşamı için ne kadar gerekli olduğunu araştırırsak bu konuda daha bilinçli olabilir, su tasarrufunun ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Peki bireysel olarak yapabileceğimiz su tüketimini önemli ölçüde azaltan yöntemler nelerdir?

 

  • Evimizde bulunan klozetlerin sifon bölümüne içerisi dolu plastik bir şişe koyarak bu haznede daha az suyun birikmesini sağlayabilir ve bu yöntemle az miktar da olsa su tasarrufu sağlayabiliriz.
  • Bina ve apartmanın içerisinde bulunan su tesisatlarını kontrol ettirerek olası kaçak gibi durumları tespit edebilir, bu kaçaklardan oluşacak su israfının önüne geçmiş olabilirsiniz.
  • Bahçemizde, balkonumuzda veya evimizin içinde yer alan bitkileri sabah ve akşam saatlerine sulamaya özen göstererek suyun buharlaşmasını engelleyerek fazladan su tüketimini engelleyebilirsiniz.
  • Dişlerimizi fırçalarken kullandığımız durumlarda muslukları kapatarak boşa akmasını engelleyebiliriz.
  • Çaydanlık veya su ısıtıcılarını kullandığınız durumlarda ihtiyacınız kadar su ile doldurarak hem fazla kullanılan sudan hem de suyun ısınmasında gerekli olan enerjiden tasarruf edebilirsiniz.
  • Yaz günlerinde musluklardan akan sular soğuk olmadığından, soğuk su kullanmak istediğiniz durumlarda akan suyu bir şişeye doldurarak başka ihtiyaçlarınızda kullanabilirsiniz. Bu sayede boşa akacak suyu engellemiş olursunuz.
  • Bulaşık ve çamaşır makinelerinizi yarım dolu iken çalıştırmak yerine tamamen dolmasını bekleyerek çalıştırın. Böylece %50 oranında su ve elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.
  • Yağmurlu ve karlı günlerde gider borularının altına bir kova veya leğen yerleştirerek biriktirdiğiniz suyu bahçe sulamada kullanabilirsiniz. Bu şekilde çeşmeden akan suya gerek duymayarak önemli ölçüde su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER