Şu an Dünya’yı kurtarmak için bir şansınız olsaydı

Logo

Şu an Dünya’yı kurtarmak için bir şansınız olsaydı  Toplumun diğer üyelerine su tasarrufu ile ilgili önerileriniz neler olabilir?

 

Dünya üzerinde her geçen gün su kaynakları azalmaktadır. Bu durumun en büyük sebeplerinden birisi bilinçsiz olarak yapılan su israfıdır. Hem kendimiz hem de toplum tarafından kolayca uygulanacak birkaç yöntem ile su tasarrufu sağlayabilir ve kaynakların yok olmasını engelleyebiliriz. Su birçok canlı hayatı için büyük bir öneme sahiptir ve su kayanaklarının yok olması canlıların da yok olması anlamına gelmektedir. Uygulayabileceğimiz bu yöntemlerden başlıcaları şunlardır:

 

  • Günümüzde teknoloji ve ekonominin gelişmesi ile birlikte neredeyse her evde bir adet araç bulunmaktadır. Araçlarımızı yıkarken hortumdan akan suyun yerine kova içerisinde yer alan suyu kullanarak yaklaşık olarak onda bir oranında suyun israf edilmesini engelleyebiliriz.
  • Çeşme sularının fazla arıtılmaması sebebiyle kullanılan arıtma cihazları bir bardak su elde etmek için yaklaşık 1,5 litre su harcamaktadır. Bu cihazlarda biriken suları ev temizliğinde kullanarak suyun israf edilmesinin önüne geçebiliriz.
  • Bahçe sulama işlemlerini güneşin olmadığı saatleri tercih ederek yaparsak, akan suyun buharlaşmasını engelleyerek bitkilere daha çok ulaşmasını sağlayabiliriz. Bu sayede bitkilerin daha çok su almasını sağlayabilir aynı zamanda da sudan tasarruf edebiliriz.
  • Elde yıkanan bulaşıklarda makineye göre 10 kat daha fazla su harcanmaktadır. Bu israfın önüne geçebilmek için bulaşıklarımızı makinede ve tam doluyken yıkamayı tercih edebiliriz.
  • Diş fırçalarken, traş olurken veya el yüz yıkarken boşa akan suyu çeşmeyi kapatarak engelleyebiliriz. Bu sayede hem ev ekonomisine katkı sağlayabilir hem de suyun israfını engelleyebiliriz.

 

Bulaşık makinesi gibi suyla çalışen diğer aletlerden birisi de çamaşır makinesidir. Makinemizi çalıştırırken tam doldurmak yaklaşık %50 oranında su tasarrufu sağlamaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER