Su tasarrufu için neler yapılabilir?

Logo

Su tasarrufu için neler yapılabilir? Açıklayınız.

 

Gelen su faturalarının yüksek olmasından şikayetçi olduğunuz durumlarda kendi imkanlarınızla evde su tasarrufu yaparak bunu yarıya indirebilirsiniz. Hem de yapacağınız bu yöntemler asla size zora sokmayacaktır. Yapmanız gereken en önemli şey bu konuda daha dikkatli ve bilinçli davranmaktır. Peki evde uygulayacağımız bu yöntemler nelerdir? Gelin bu yöntemleri beraber inceleyelim.

 

  • Mutfak ve banyoda kullanmış olduğunuz armatür ve su başlıklarını daha tasarruf sağlayan yeni modeller ile değiştirerek fazladan akan suyu engelleyebilir, büyük ölçüde su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  • Sifon musluklarınızın sızdırma yapıp yapmadığını düzenli aralıklarla kontrol ettirebilirsiniz. Bu sızdırmalar damla şeklinde dahi olsa faturanızın yüksek gelmesine sebep olabilir. Klozetlerde bulunan sifon rezervuarlarına koyacağınız renkli koku gidericiler su sızıntısını kolaylıkla farketmenizi sağlayacaktır.
  • Duşta geçirdiğiniz vakitleri azaltarak boşa akan suyu engelleyerek önemli ölçüde su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  • Traş olurken ya da dişlerinizi fırçalarken suyu kesinlikle açık bırakmamaya özen gösterin. Musluğu yalnızca diş fırçanızı temizlemek, ağzınızı çalkalamak ve traş bıçağınızı yıkamak amacıyla açmalısınız. Traş olurken küçük bir kaba sıcak su koyarak bıçağınızı burada temizlerseniz, daha fazla su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  • Sebze ve meyveleri bir kaba koyacağınız su içerisinde yıkayabilirsiniz. Akan suda yıkamak hem daha az temizlenmesine yol açacak hem de gereksiz yere su harcanmasına sebep olacaktır. Yeşillikleri yıkarken bu suyun içerisine bir miktar sirke ilave ederek daha temiz olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bulaşıkları makineye koymadan önce bir fırça yardımıyla çıkması zor olan lekelerden arındırarak daha az su kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Makineyi çalıştırmadan önce tamamen dolmasına özen gösterin. Bu sayede büyük ölçüde su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 

Yukarıda listelenen yöntemleri uyguladığınızda faturalarınızın ne kadar azaldığını farkedecek ve ne kadar doğru bir şey yaptığınızı gözlerinizle göreceksiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER