Su tasarrufunun başlıca faydaları nelerdir?

Su tasarrufunun başlıca faydaları nelerdir? Açıklayınız.

 

Dünya üzerinde %2,5 oranında bulunan tatlı suların yalnızca yarısı içilebilir durumdadır. Bu yüzden kaynaklarımızın kıymetini bilmeli ve bilinçli bir şekilde su tüketimi yapmalıyız. Bilinçsiz şekilde harcanan sular kaynakların azalmasını sebep olmakta ve canlıların yaşamını tehlikeye sokmaktadır. Evde kendimizin yapacağı ve etrafımızdaki insanlara önereceğimiz çeşitli yöntemlerle su tasarrufu yapabilir ve Dünya’yı daha yaşanabilir biz gezegen haline getirebiliriz. Su tasarrufu yapmanın faydaları ise şunlardır:

 

  • Az miktarda yer alan su kaynaklarının kısa zamanda tükenmesinin önüne geçebilir ve başta insanlar olmak üzere birçok canlının geleceğini garanti altına alabiliriz. Bildiğiniz üzere su her canlı için büyük bir öneme sahiptir. Yeryüzünde suyun yok olması bütün canlı hayatının sona ermesi anlamına gelmektedir.
  • Evde yapacağımız su tasarrufu ile birlikte elektrik tasarrufu da sağlayabilir, aile bütçesine büyük oranda fayda sağlayabiliriz. Örnek olarak, çamaşır ve bulaşık makinesini tam doldurarak çalıştırdığımızda su tasarrufunun yanında elektrik tasarrufu da sağlayabiliriz. Bu sayede elektrik kullanımını da azaltarak boş yere harcanan enerjiyi tekrardan topluma kazandırabiliriz.
  • Dünya’yı giderek yaklaşan küresel ısınma tehlikesinden az da olsa koruyabiliriz. Dünya üzerinde yer alan suların azalması sebebiyle su kaynaklarının az olduğu bölgelerde yaşayan canlılar kuraklık tehlikesiyle karşılaşmaktadır. Örneğin Afrika gibi su kaynaklarının yetersiz olduğu bölgelerde kuraklık yaşandığından birçok canlının nesli tükenmeye başlamıştır. Suları tasarruflu kullanmak bu canlıların yaşamlarını kurtarabiliriz.
  • Tasarruf yapmak her yaşta insan için erdemli bir davranış olarak bilinmektedir. Sadece su tasarrufu ile başlayacak bu alışkanlık tüm alanlarda insanın bilinçli harcamasını sağlayacak ve ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

 

Globalleşen Dünya üzerinde insanları alışveriş ve israf merakı sardığından gezegenimiz gün geçtikçe daha yaşanmaz bir hal almaya başlamıştır. Bunun için başta su ve elektrik olmak üzere tüm enerji kaynaklarını tasarruflu kullanarak Dünya’yı yok olma tehlikesinden kurtarabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir