Suyun bitkiler için önemi

Logo

Suyun bitkiler için önemiyle ilgili üç örnek veriniz.

 

Bitkilerin büyümesi için gerekli olan en önemli madde sudur. Toprağın içerisinde yer alan birçok mineral su aracılığıyla bitkinin bütün bölgelerine ulaşır. Odunsu yapıya sahip olmayan bitkiler yaklaşık %90 oranında sudan oluşmaktadır. Bitkiler yaşamsal faaliyetleri için gerekli olan besinleri fotosentez yaparak kendi üretmektedir. Bu besin üretimi sırasında da diğer canlılar için gerekli olan oksijeni üreterek doğaya salmaktadır.

 

Fotosentez güneş ışığı, karbondioksit ve su kullanarak besin ile oksijen üretilmesine verilen addır. Su olmada hiçbir bitki kendi besinini üretemez yani fotosentez işlemini gerçekleştiremez. Bu olayın gerçekleşmemesi aynı ekosistemde yaşayan diğer canlıları da olumsuz olarak etkilemektedir. İnsanlar ve diğer canlılar solunum için gerekli olan oksijeni bitkilerden sağlamaktadırlar. Diğer bir deyişle bitkiler doğanın akciğeri diyebiliriz.

 

Bitkiler kökleri aracılığıyla aldıkları suyu diğer bölgelerine taşıyarak en son aşama olarak yapraklarından dışarıya bırakır. Bu gerçekleşen olaya ise terleme adı verilir. Terleme olayı bitkilerin serinleyerek aşırı sıcaklardan zarar görmesini engellemektedir. Bitkiler hücrelerini su ile doldurarak turgor basıncı yaratır ve bu bitkilerin dik durmasını sağlar. Bitkiler bu olay sayesinde içerisinde bulunan hücre sayısını artırarak büyüme hızını artırır.

 

İçerisinde bol miktarda sıvı bulunduran bitkiler kendileri ile beslenen diğer canlıların su ihtiyacını karşılamasını sağlamaktadır. İnek, koyun gibi otçul hayvanlar yaşamaları için gerekli olan su miktarının yaklaşık yarısını bitkiler aracılığıyla sağlamaktadır. Dolaylı yoldan bu hayvanlardan et ve süt yönünden yararlanan bizlere de fayda sağlamaktadır.

 

Bunların dışında bitkiler için bir çok faydası olan su, diğer canlılarda olduğu kadar bitkiler üzerinde de hayati önem sahiptir. Dünyanın oksijen ihtiyacını karşılayan bu canlıların daha uzun yıllar hayatta kalmasını sağlamak için başta içme suları olmak üzere su kaynaklarının kirlenmesine yol açacak her türlü faaliyetlerden (etrafa atık pillerin gelişigüzel atılması, sanayi atıklarının sulara dökülmesi vb.) uzak durmalıyız.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER