Tarihi Ticaret Yolları Yeniden Canlandırılabilir Mi, Neden?

Tarihî Ticaret Yolları Yeniden Canlandırılabilir Mi, Neden?

Her geçen gün teknolojinin iletişim ve ulaşım olanaklarının geliştiği bir dönemde eskiden çok rağbet edilen, büyük hâkimiyet savaşlarının verildiği tarihi ticaret yolları da bu duruma paralel olarak önemlerini kaybetmeye başlamıştır.

Eski devirlerde ticaret bu tarihi ticaret rotaları üzerinde atlar, develer, kervanlar ve deniz yolu ile gemiler aracılığıyla yapılırken coğrafi keşifler ve Süveyş kanalı gibi büyük yatırımların yapıldığı projeler yavaş yavaş klasik dönemlerin ticaret yollarının önemini azaltmıştır.

Nitekim sanayi devrimi sonrası buharlı makinaların icadı ve petrolün bir enerji kaynağı ve yakıt olarak kullanabileceğinin keşfi ise ulaşım yöntemlerinde devrimsel dönüşümlere neden olmuştur.

Ticaret Yolundan Turizm Rotasına Dönüşüm 

Günümüzde artık ticaret yapan firmalar çok farklı yöntem ve yollar ile bu faaliyetlerini daha az zaman, kaynak ve iş gücü kullanarak gerçekleştirebiliyorlar. Kargo uçakları, hızlı trenler ve devasa yük gemileri ticaret amacıyla yük taşımacılığı yapmakta kullanılmaktadır.

Ancak son zamanlarda gelişim süreci yaşan 3D yazılar ise gelecekte bunun bile ortadan kalmasına ve insanların ihtiyaç duydukları ürünleri evlerindeki yazılar vasıtasıyla edebileceği bir döneme işaret etmektedir.

Durum böyleyken eski zamanlarda ticaret için kullanılan yolların tekrar canlandırılmasının düşük bir olasılığı olmakla birlikte, bu ticaret yollarının daha çok turistlik amaçlarla kullanımını özendirmek ve bu yönde çalışmalar yürütmek, bu rotaların tekrar canlanmasını sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir