Tarımı ya da hayvancılığı kolaylaştırıcı bir icat yapmak isteseydiniz bu ne olurdu?

Bir mucit olduğunuzu hayal edin. Tarımı ya da hayvancılığı kolaylaştırıcı bir icat yapmak isteseydiniz bu ne olurdu? Düşüncelerinizi yazınız.

 

Tarım ve hayvancılık insanoğlunun hayatta kalabilmesi için en önemli iki faktördür. Bu nedenle her çağda bu iki alanda insanlar çeşitli çalışmalar yürütmüş ve yürütmeye de devam etmektedir. İlk çağlarda yapılan tarımsal işlemler tamamen insan ve hayvan gücüyle karşılansa da günümüze kadar birçok yenilikle ve teknolojik gelişmelerle çok moderne bir hal almıştır.

 

Tarım günümüzde her türlü kolaylıkla yapılan bir sistem. Ama daha kolay olması ile daha fazla üretim yapılabilir. Bu sayede daha ucuz daha çok ürün elde edilebilir. Bu amaçla yeni teknolojiler geliştirilebilir. Örneğin bir mucit olsaydım sulama ile ilgili bir icat yapmaya çalışırdım. Çünkü sulama sistemleri ne kadar iyi olursa tarım o kadar daha gelişmiş olabilir. Tarımda en önemli noktalardan birisi sulamanın doğru yapılmasıdır.

 

Sulama teknolojileri geliştirmek için zamanlama ile programlama yapılmış farklı sistemler geliştirirdim. Bitkinin ekilmesinden yetişmesine kadar geçen sürede türüne ve sıcaklıklara göre otomatik sulama yapılabilir. Bu sayede çiftçiler sulama işlemini aksatmadan ve tam düzenli bir şekilde yapabilirler.

 

Hayvancılıkta ise yeni teknolojiler ile yetiştiriciliği daha kolay ve verimli hale getirebilirdim. Örneğin, kümes hayvancılığında kanatlı hastalıklarını engelleyecek şekilde belirleyici sistemler geliştirirdim. Bu sayede hayvanlara bulaşabilecek mikropları direkt olarak far edip önlem alacak bir sistem geliştirirdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir