Tekerlek, İnsanlığa Hangi Alanlarda Katkı Sağlamıştır?

Günümüz İçin Basit Gibi Görünen Ancak İnsanlık Tarihi İçin Büyük Bir Buluş Olan Tekerlek, İnsanlığa Hangi Alanlarda Katkı Sağlamıştır?

İnsanlık tarihinin en büyük buluşlarından biri olan tekerleğin icadı, insanoğlu tarafından ateşin keşfedilmesi ve kontrol altına alınmasından sonra gelen en önemli atılımlarından biridir. Ateşin keşfi nasıl ki insanlara daha temiz yiyecekler tüketmelerine olanak sağlamasının yanı sıra çeşitli madenleri işleyerek tarımda, hayvancılıkta, ticarette ve kendini savunmasında ihtiyaç duyduğu aletleri üretme imkânı sağladıysa, tekerleğin icadı da aynı işlevi yeri getirmiştir.

 

Tekerleğin İcadı ve Yaşanılan Gelişmeler

Tekerleğin insan hayatına girmesiyle beraber pek çok gelişme kaydedilmiştir. Bunların başında ulaşımın kolaylaşması gelmektedir. Zaten tekerleğin icadına kadar yük taşımakta kullanılan at gibi hayvanları evcilleştirmiş olan insanın işi tekerleğin icadı ile daha da kolaylaşmıştır. Bu hayvanlar ile sınırlı bir ulaşım imkânına sahipken tekerlek ile daha fazla yol gidebilmesi mümkün olmuştur.

 

Ayrıca daha önceleri ürettikleri ürünleri ticaret yapmak için pazara götürmek konusunda zorlanan insan tekerlekli taşıma araçlarını evcilleştirdikleri yük hayvanlarını kullanarak daha uzak noktalara ulaştırabilir hale gelmiştir. Bu da ticaretin gelişmesine yardımcı olmuştur.

Bunların yanı sıra belli mesafeleri kat etmekte zorlanan insan artık daha kolay bir şekilde hareket edebilir hale gelmiş bu da kültürlerin ve bilginin paylaşım hızını arttırmıştır. Bilginin paylaşıldıkça bir olgu olması insanlarım daha hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamıştır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER