Teknoloji alanındaki bazı yenilikler birtakım olumsuz sonuçlar doğurabilir mi?

Teknoloji alanındaki bazı yenilikler birtakım olumsuz sonuçlar doğurabilir mi? Tartışınız.

 

Teknolojinin en olumsuz sonucu teknoloji bağımlılığıdır. Teknoloji bağımlığı nedir hangi durumlara ortaya çıkar ve aslında bizde birer teknoloji bağımlısı mıyız? Teknolojinin doğru kullanımın bilmeyen herkes teknoloji bağımlısı olmaya ilk sıradan adaydır. Doğru kullanmayı bilmediğimiz ilk alan internet kullanımı dersek yanlış bir yönlendirme yapmamış oluruz. Teknoloji bağımlılığı bazen sosyal medya üzerinden görülür bireyler üzerinde bazen de oyun bağımlılığı olarak görülür.

 

Burada teknolojinin doğru kullanılmasının öğretilmesi amaca uygun olarak teknoloji kullanımı bilincinin kazandırılması sağlanarak bu durumların bir nebzede olsa önüne geçmek mümkündür.

 

Hayatlarımız modernleştikçe birbirimize ayıracak, sohbet edecek zaman bulamaz olduk.  Hatta öyle ki çocuklarımıza ayıracak zamanımız bile olmadığını düşünür hale geldik. Anne babalar doğru bir iş yapar gibi oyalansın diye çocuklarının eline tutuşturuverdiler telefonları ve tabletler.  Evet, çocuklar o ekranlara bakarken oyalandılar ama sonunda birer internet bağımlısı olup çıktılar.  Teknolojinin bu denli hızlı gelişmesi amacının dışına çıkmasını da kolaylaştırmış diyebiliriz. Teknolojinin insanın hayatını kolaylaştırılması planlanırken insanı tembelleştirildiği hatta düşünmekten ve sorgulamaktan aciz bıraktığını görmekteyiz. İnsanlar artık 2*2 ‘nin sonucunu bile düşünmekten bezgin bir halde cep telefonlarının hesap makinelerinden çözüm arar oldu. Teknolojinin artılarına bakarken eksilerini de objektif bir şekilde değerlendirmek hayatlarımızın kalitesi açısından oldukça önemlidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER