Toplumun bazı gerçekler ve sorunlar hakkında aydınlatılmasında yayın organlarının rolünü tartışınız.

Toplumun bazı gerçekler ve sorunlar hakkında aydınlatılmasında yayın organlarının rolünü tartışınız.

Bilim ve teknolojinin her yeri ele geçirdiği hatta biraz daha gerçekçi bir tabir ile istila ettiği bir çağda yaşıyoruz.  Eskiden komşudan öğrenilen günlerde toplanılan yemek tarifleri bile şimdi arama motoruna sorulur oldu. Öğrencilerin ödevlerini aradığı yer yine internet rahatlanılan ve kafa dağıtılan yer yine internet.  Hayatımızın her alanında bu kadar var olan bilişim ve medya ile birlikte bilgilerin kaynağının da internet ve medya olması elbette kaçınılmaz bir sonuç olmaktadır. Medya ve internet peşinden kitleleri sürükleyebilmektedir.

 

Bu yüzden sık sık duyduğumuz bir kavram vardır.  Tarafsız medya.

Medyanın topluma bilgileri aktarırken gerçekçi ve tarafsız olması halkın belli başlı noktalarda doğru olanı görmesi ve doğru adımlar atması açısından önemlidir.

 

Ülkede kıtlık ve açlık olduğunu düşünelim.

Tüm yayım ve basın organlarının da bunu aksine haberler yayınladığını göz önünde bulunduralım.

Bu kez halk şunu söylemeye başlamayacak mıdır: Bize yalan söylüyorlar.

 

Aynı şeyi daha basite indirgeyerek inceleyelim. Hava durumunu izliyorsunuz ve spiker o gün havanın çok güneşli olacağını bahardan kalma bir gün yaşayacağınızı söyledi siz de incecik bir gömlekle dışarı çıktınız ardından 20 dakika geçmeden sağanak yağış boşaldı.

Toplumu yanlış yönlendiren bu program inandırıcılığını kaybedecektir.

Bilgiyi edindiğimiz iki ana kaynak olan internet ve medya halkın aydınlanması için tarafsız ve doğruyu söyleyen olmalıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER