Teknolojik Buluşların Ortaya Çıkmasında İnsanların İhtiyaçlarının Rolleri Nelerdir?

Logo

Teknolojik Buluşların Ortaya Çıkmasında İnsanların İhtiyaçlarının Rolleri Nelerdir? Örneklerle Açıklayınız.

 

İnsanların ihtiyaçları gün geçtikçe artıyor ve değişiyor diyebilirim. Örneğin geçmişte ihtiyaç olarak görülmeyen bir şey günümüzde en vazgeçilmez ihtiyaçlar arasında yerini alabiliyor. Bu nedenle zamana göre insanların ihtiyaç duyduğu ürüne kategorilerinde de değişiklikle olmakta ve buna göre de yeni buluşlar gerçekleştirilmektedir.

 

Teknoloji, günümüzde olduğu gibi geçmişte de insanların hayatını kolaylaştırmak ve yeni şeyler sunmak için faaliyet göstermektedir. Örneğin, tarihin en eski zamanlarında bir orak veya küreğin keşfedilmesi dahi insanların tarım gerçekleştirirken daha rahat çalışmasını sağlamak içindir.

 

Bu anlamda düşünürsek, teknoloji ve teknolojinin ortaya çıkardığı buluşlar her zaman insan ihtiyaçlarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Geçmişte ortaya çıkan tarım aletleri, buharlı motorlar, sağlık teknolojileri ve günümüzdeki bilgisayar teknolojileri her zaman insan ihtiyaçlarını karşılamak içindir. Çünkü insan ihtiyaçları, dünyada yapılan her hizmetin ve satılan ürünün ilk nedenidir.

 

İnsanların ihtiyaçları farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Örneğin, ihtiyaçlar bazen zorunlu olabilir bazen ise temel ihtiyaçlar olarak görülebilir ve bazen de tamamen keyfi olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle günümüze kadar teknolojik buluşların hepsi insanların günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yapılmıştır. Mesela günümüzde herkesin hayatında yer alan telefonlar bir teknolojik buluş olarak hem zorunlu iletişim ihtiyaçlarımızı hem oyun ve eğlence gibi keyfi ihtiyaçlarımızı hem de iletişim temel ihtiyacımızı sağlamak için kullanılmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER