Ünlü kişilerin düşüncelerinin ve yaşamının geniş kitlelerce ilgi çekici bulunmasının nedenlerini tartışınız.

Bilim, sanat, siyaset, spor vb. alanlarda ünlü kişilerin düşüncelerinin ve yaşamının geniş kitlelerce ilgi çekici bulunmasının nedenlerini tartışınız.

Bilim sanat siyaset ve spor dallarında ün yapmış isimlerin ciddiye alınış sebepleri birbirinden tamamen farklı olduğundan ayrı ayrı ele almak istiyorum.

Bilim ile uğraşan insanları ele alalım. Dünyanın gidişatını ve insanın yaşamını etkileyecek ya da değiştirecek bir icat ile gelen bir insanın bunu nasıl yaptığın yaşayış biçimini merak etmek isteyenlerin öncelikli amacı onu anlamak ve bunun zekâ ile mi yoksa çalışma ile mi gerçekleştiğini sentezlemek olduğunu düşünüyorum.

 

Sanat ile uğraşan insanların yaşayışlarının ve söylemlerinin böylesi etkili olmasını altında ise yine onları anlamak ve eseri değerlendirirken de doğru sonuca ulaşabilmek neden sonuç ilişkisi arasında anlamlı bir ilişki kurabilmek olduğunu düşünüyorum.

 

Siyaset ile uğraşanların söylemlerinin ve yaşamlarının ciddiye alınması ve ilgi toplamasının arkasında ise yönetim şeklinin cumhuriyet olmasının payı olduğunu düşünüyorum bizi yönetenleri ve siyasetle uğraşanları bizleri temsil etsinler diye yetkilendirenler bizzat bizleriz.  Bu durumda onların yaşamları ve söylemleri bizim kendi yaşamımızı refahımızı ve milletin de gidişatını etkilediğinden önemsenmekte ve değerlendirilmektedir.

 

Spor ile uğraşanların merak edilmesinin arkasında ise disipline olana ilginin var olduğunu düşünüyorum herhangi bir spor dalıyla ilgilenen ve burada ün yapan insanların disiplinleri hayatları bu yolda ilerlemek isteyen insanları aydınlatma potansiyeline sahip olduğundan merak uyandırmaktadır.

 

Sanat ya da siyaset hangi alanda olursa olsun bir alanda kendini gelirine ve o alanda adını duyuran insanların hayatını çoğu zaman örnek almak amacıyla bakılmaktadır. Bu paraları nasıl kazanıyorlar bu insanlar diye bakanların olduğu gerçeğini de unutmamak lazım ama unutmamak gerekir ki başarı arkasından diğer her şeyi para gibi örneğin getirebilme meziyetine sahip bir olgudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir