Türkiye fiziki haritası üzerinde yaşadığınız yeri incelediğinizde hangi renklerin bulunduğunu görüyorsunuz?

Türkiye fiziki haritası üzerinde yaşadığınız yeri incelediğinizde hangi renklerin bulunduğunu görüyorsunuz? Bu renklerden yola çıkarak yaşadığınız yerin coğrafi özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ülkemiz yükselti bakımından farklılık gösteren bir konumda yer almaktadır. Deniz seviyesinden çok az bir yükseltide bulunan alanların yanı sıra son derecede de dağlık ve engebeli bölgelere de rastlanılmaktadır. Yeşil ve kahverengi tonları Türkiye fiziki haritasında görebilmek son derecede mümkün olan bir durum olarak gözlemlenebilmektedir.

Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgeleri genel olarak yeşil renkleri fiziki harita içerisinde içerebilmektedir. Genellikle vadi ve ova yer şekillerinin oluştuğu bu alanlarda yüksek ve engebeli şekillere denk gelmek oldukça nadir bir durum olarak görülebilmektedir. Bu bölgelerin deniz seviyesine yakın olmasından dolayı da yeşil tonlarının sürekli olarak görülebilmesi durumu da gözlemlenebilmektedir.

 

Ülke haritası içerisinde batıdan doğuya doğru gidildiği zaman yeşil tonları yerini önce sarımtırak renklere sonra ise kahverengi tonlarına bırakmaktadır. Oldukça yüksek bir kesim olan Doğu Anadolu Bölgesi; aynı zamanda da Türkiye’nin en dağlık alanları olarak da değerlendirilmektedir.

Fiziki haritalar tamamen ülkenin yükselti değerlerini metre cinsinden göstermektedir. Mavi, yeşil, sarı ve kahverengi tonlarını içerebilecek bir vaziyette belirlenen fiziki haritalardaki yükseltiler oldukça kolay bir biçimde de anlaşılabilmektedir. Bundan dolayı da fiziki haritaya bakıldığı anda Türkiye’nin batı kesimlerinden doğusuna doğru ilerlendiğinde bu durumu gözlemlemek son derecede de mümkün olacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER