Türkiye Mevcut Mutlak Konumuna Göre 25 Derece Daha Kuzeyde Yer Alsaydı Bu Durum Yerleşmelerin Dağılışını Nasıl Etkilerdi?

Türkiye Mevcut Mutlak Konumuna Göre 25 Derece Daha Kuzeyde Yer Alsaydı Bu Durum Yerleşmelerin Dağılışını Nasıl Etkilerdi?

 

Enlem etkisi ülke içerisindeki yaşayışı etkileyen en temel faktördür. Bir ülkenin matematiksel konumuna göre iklim şartları ve yaşanabilirlik oranı ortaya çıkmasından ötürü de oldukça ön planda olduğu bir detay da gözlemlenebilir. Türkiye matematiksel konumu ile bir orta kuşak ülkesi olarak değerlendirilmektedir. Sıcak ve soğuk iklimlerin görülebildiği bu kuşakta aynı zamanda farklı tip bitki ve hayvan türlerini görebilmek de son derecede olağan bir gelişme olarak ifade edilmektedir. Bu da daha elverişli şartları ortaya koyma konusunda etkin bir durumu sağlamaktadır. Eğer ki ülkemiz 25 derecede daha kuzeyde yer alsaydı bu tip iklim şartlarına bağlı gelişmelerin ortada olmayarak daha zorlu bir konumda yer alması söz konusu olabilecekti.

 

Türkiye’nin 25 derece daha kuzeyde yer alması demek kutup kuşağı ülkeleri arasında yer alıyor olması manasına gelebilecekti. Bu ülkeler daha çok soğuk bir noktada yer alarak aynı zamanda da yaşayış için zorlu koşullar içermektedir. Tarım ve hayvancılık gibi ekonomik faaliyetler de minimum düzeyde seyrederek avcılık faaliyetinin daha da arttığı gözlemlenebilirdi. Aynı zamanda da gece gündüz saatlerinde de oldukça fazla bir fark ortaya çıkarak Güneş’in batmayacağı beyaz geceler bile yıl içerisinde görülebilen bir unsur olarak adlandırılabilen bir durum olurdu.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER