Türkiye Neden Antarktika’da Araştırma Üssü Kurmak İstemektedir?

Türkiye Neden Antarktika’da Araştırma Üssü Kurmak İstemektedir?

Antarktika yakın zamanda itibaren ülkelerin dikkatini çekerek araştırma merkezleri arasında yer almaktadır. Antarktika’nın henüz tamamen keşfedilmeyen bir kıta olmasından dolayı herhangi bir biçimde araştırmaların merkezi olarak da görülmektedir. Farklı farklı ülkelerin Antarktika içerisinde bilim adamları ve araştırmacılarıyla varlık gösterme içerisindeki faaliyetlerine Türkiye de dahil olmak istemektedir. Antarktika’da var olan yeni canlı türlerinin yanında maden yataklarına dayalı bir girişimin olduğu da görülebilmesi noktasında da önemli bir girişimin sonuçlanabileceğine dair bir durum da ortaya çıkacaktır. Bu noktada da Türkiye’nin de diğer ülkelerle aynı gelişime sahip olması adına ve ülkeler arasında var olan rekabete de dahil olması noktasında son derecede başarılı bir sonuca ulaşmaları da gerekmektedir.

 

Güney Kutbu olarak da bilinen Antarktika kıtası içerisinde var olan canlı türlerine dayalı olarak araştırma yapmak son derecede mümkün olan bir durumdur. Özellikle sadece bu kıta üzerinde yaşayan penguenler için yapılacak olan araştırmaların mutlak bir gereklilik olarak görülmesi de söz konusudur. Bunun temel sebebi olarak ise penguenlerin sosyalliği ve canlılık özelliği hakkında tamamen bilgi sahibi olunmadığından dolayı bu tip bir araştırma işlemi de hayata geçirilecektir. Biyomların ve yaşam çeşitliliğinin ortaya konması noktasında da önemli bir araştırma parçası olarak da görülmekte olup; Antarktika’ya bambaşka bir önem de kazandırmaktadır.

 

İnsanlığın uzun zamandır enerji kaynaklarına dayalı maden gereksinimleri ortaya çıkmaktadır. Diğer kıtalarda bu tip gereksinimleri gidermek adına hammaddelere dair yeni kaynakların bulunmasına dayalı çalışmalar da gerçekleştirilmektedir. Antarktika içerisinde gerçekleştirilen incelemelerden dolayı da maden yatakları bakımından bu bölgenin zengin bir noktada olduğunu da gösteriyor. Buna bağlı olarak sanayileşme konusunda hammadde materyallerine gereksinim duyan ülkelerin Antarktika’ya bağlı yönelim içerisinde oldukları da görülebiliyor. Türkiye de gelişmekte olan ülkeler sınıfında olduğundan dolayı Antarktika’ya yönelmek durumunda olmak zorunda hissetmektedir. Türkiye’nin sanayi ve bilim alanında gelişme göstermesi için Güney Kutbu’na dayalı harekete geçmesi söz konusu olarak; çoğu kesim tarafından da önerilen bir durum olarak da ifade edilen bir süreç olarak görülebilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER