Türkiye’de küresel iklim değişiminin olumsuz etkilerine karşı neler yapılmalı, hangi önlemler alınmalıdır?

Türkiye’de küresel iklim değişiminin olumsuz etkilerine karşı neler yapılmalı, hangi önlemler alınmalıdır? Düşüncelerinizi yazınız.

Dünya üzerinde doğaya dair olumsuz faaliyetlerin sonuçları kendini gösterebilmektedir. İnsanların gelişmek adına doğayı tahrip etmelerinin sonuçlarını tam olarak görmeden önce bir dizi önlemler alarak olabildiğince bu tip sorunlara engel olmaları da gerekmektedir. Bunun için yapılacakların tüm kişiler tarafından dikkate alınması gereken uygulamalar olduğu da önemli bir ayrıntı olarak dikkat edilmelidir.

 

Ülkemizde de çevreye bağlı sorunlardan kaynaklı olarak küresel iklim değişikliğine şahitlik edilmektedir. Yakın zamanda genel sıcaklık ortalamasının 6-7 derecelik bir artışa neden olması noktasında da bu tip önlemlerin gerçekleştirilmesi ve devamlı olarak da sürdürülmesi de gerekmektedir.

 

Sera gazlarının küresel ısınmadaki etkisinin son derecede fazla olmasından ötürü bu gazların salınımının sınırlandırılması gerekmektedir. İnsanların toplu taşımaya da özendirilmesi önemli bir detay olarak ifade edilmektedir. Özel araçların kullanımı esnasında da kurşunsuz benzine yönelmek gerektiği de görülebilmektedir. Tarım arazilerinin ve elde edilen mahsullerin iklim değişikliğine dayalı olarak belirlenmelidir. Plastik kullanımının da minimuma indirgenmesi ve doğal malzemelere yönelmek gerektiği de belirtilmektedir. Su kullanımına dair tasarruflar da halkın gerçekleştirmesi gerektiği bir durum olarak da ifade edilecek biçimde de var olabilmektedir. Son olarak da bölgelerin ağaçlandırılmasına dayalı sonuçların da etkin olarak gerçekleştirilerek, doğal düzenin korunmasına dayalı çaba harcanması da gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir