Türkiye’de yolcu ve yük taşımacılığında karayollarının en fazla paya sahip olmasının ekonomiye etkileri nelerdir?

Logo

Türkiye’de yolcu ve yük taşımacılığında kara yollarının en fazla paya sahip olmasının ekonomiye etkileri nelerdir?

 

Türkiye içerisinde en yaygın biçimde kullanılan ulaşım ve taşımacılık alanı olarak karayolları ön plana çıkmaktadır. Demiryolları ve deniz ulaşımının ülkemizde o kadar gelişmemesinden ve havayolunun da ekonomik açıdan külfet olarak değerlendirilmesinden ötürü en uygun seçenek olarak karayolları görülebilmektedir.

 

Karayolu ulaşımı ülkemizde en fazla önem verilen ve en fazla harcamanın yapıldığı ulaşım seçeneği olarak ifade edilmektedir. Yolcu ve yük taşımacılığına dair en fazla yatırımların bu ulaşım seçeneğine yapılmasından ötürü çok ciddi bir pazarın ülkemizde olduğu söylenebilmektedir. Karayollarına dayalı beşeri faaliyetler genel olarak akaryakıt, seyahat firmaları, karayolları işletmeleri, yemek hizmetleri gibi seçenekleri de içerebildiğinden dolayı farklı farklı alanlara yönelmiş olan insanların da kazanç kaynağı olarak ifade edilmektedir.

 

Karayolu ulaşımına olan ilgi daha ekonomik olmasından dolayı mevcuttur. Karayollarında can ve mal tehlikesinin her zaman daha az seviyede olmasından ötürü de insanların buna yönelmeleri durumu söz konusudur. Aynı zamanda da insanların şahsi karayolu ulaşım aracına yönelerek ekonomik açıdan bu ulaşım sorununu çözmelerinden dolayı da etkilidir. Aynı zamanda da otobüs gibi toplu taşıma seçenekleri de oldukça uygun maliyetleri talep etmesinden ötürü devamlı olarak kullanılan bir ekonomik etki yaratımını ortaya koyabilmektedir. İnsanların kullanımı açısından son derecede cazip olarak görülen bu uygulamalardan yararlanacak olan herkesin zaman ve maddiyat açıdan istekleri düzeyde bir durumla karşı karşıya kalmaları da söz konusudur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER