Ülkemizde orman alanlarının kıyı kesimlerde fazla olmasının sebepleri neler olabilir?

 Ülkemizde orman alanlarının kıyı kesimlerde fazla olmasının sebepleri neler olabilir? Tartışınız.

Ülkemiz ormanlık alanlarının oldukça fazla olduğu bölgeler arasında yer almaktadır. Ancak bu doğal güzellikleri içeren alanlar her yaz belli oranda yangın tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu yüzden de hektar hektar ormanlık araziler yanarak ağaçsız bir durumda kalabilmektedir. Bulunan bölgedeki canlı türlerinin yok olması konusunda da yangın son derecede de önemli bir durum olarak da görülebilmektedir. Bu yüzden de tedbir alınarak yangınların minimum düzeye çekilmesi konusunda da ne kadar önemli çalışmaların gerçekleştirildiği bir durum olarak da görülebilmektedir.

 

Ülkemizde bulunan ormanların kıyı şeritte daha çok yangınlarla karşı karşıya kalmasının temel sebebi insan olarak görülmektedir. Yangınların özellikle yaz ayları içerisinde çıkması da bu durumu destekleyen bir gelişme olarak da ifade edilmektedir. Yaz aylarında kıyı şeritlerinde yangın çıkmasının nedeni olarak en temel faktör kirlilik olarak görülebilmektedir. Piknik ya da tatil gibi durumlarda ortaya bırakılan türlü türlü atıklar yangına sebep olabilmektedir. Havaların sıcak olmasından dolayı ormanlık arazilerde bulunan kuru otların tutuşması son derecede kolay olarak görülebilmektedir.

 

Orman yangınları kasıtlı bir biçimde de çıkarılmaktadır. Kıyı şeritlerde yaşayan kişilerin kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeleri sonrasında da orman yangınları görülebilmektedir. Genelde turizm ve tarım amaçlı olan orman yangınları bu bölgedeki yaşamı olumsuz olarak etkilemektedir. Tarla ve otlakları genişletmek, orman içerisindeki yasadışı işleri gizlemek, yabani hayvanları uzak tutmak ve iş kolu meydana getirmek adına bu tip bir durumun ortaya çıkarılması kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir