Ülkemizde yaşayan farklı kültürdeki çocuklar ile ilgili hangi projeleri yapabiliriz?

Ülkemizde yaşayan farklı kültürdeki çocuklar ile ilgili hangi projeleri yapabiliriz? Açıklayınız.

 

İnsanlar daha iyi bir yaşam sürmek, eğitim almak veya savaşlar nedeniyle farklı ülkelere göz ederler. Ülkemizde de birçok yabancı göçmen bulunmaktadır. Özellikle Suriye’deki devam savaştan dolayı ülkemizde milyonlarca Suriyeli göç etmiş ve bizimle birlikte yaşamaya başlamıştır. Dilimizi ve kültürümüz bilmeyen bu kişilere elimizden geldiğince destek olmalıyız.

 

Bizim sınıfımızda da Suriye’den göç etmek zorunda kalmış öğrenciler var. Dilimizi konuşmayı biraz öğrenmişler ancak zaman zaman zorlandıkları da oluyor. Öğretmenimiz ve sınıf arkadaşlarım sınıfımızdaki bu kişilere yardımcı olmaya çalıyoruz.

 

Biz arkadaşlarımızla bu Suriyeli öğrencilere kültürümüzü tanıtmak amacıyla şu etkinlikleri yaptık. Öncelikle o öğrencileri kendi oyunlarımıza dahil ederek bilmedikleri oyunların kurallarını anlattık. Evimizden getirdiğimiz yemekleri paylaştık ve okul dışında da görüşmeye başladık.

 

Bunların dışında farklı kültürdeki çocuklar için benim aklıma şöyle bir proje geliyor:

 

  • Örneğin sınıf olarak çevremizdeki tarihi eserleri ziyaret edebiliriz. Farklı müzelere gidip kendi ülkemizin tarihini onlara anlatabiliriz.
  • Ayrıca yine sınıf olarak piknik yapabiliriz. Böylece kendi yemek kültürümüzü onlara tanıtmış oluruz.
  • Ya da sportif faaliyetler yapabilir ve farklı spor etkinlikleri düzenleyebiliriz.
  • Bunların yanında piyes ve tiyatro hazırlayarak farklı kültürdeki çocukları da ekibimize dahil ederek daha fazla kaynaşmamızı sağlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir